Developerské a investiční příležitosti v Chorvatsku

|

Investice do nemovitostí jsou v Česku velmi oblíbené, v současnosti však pro mnoho lidí nedosažitelné. Příležitostí ale pro ně mohou být investice do zahraničních nemovitostí. Proč investovat třeba ve velmi oblíbeném Chorvatsku jsme si povídali s Josefem Šrámkem, jednatelem společnosti DANIMONT. Prozradil nám mimo jiné všechny výhody, které tamní trh nabízí, kde se pohybují ceny chorvatských nemovitostí a pozemků nebo jakým projektům se nyní věnuje.

Text: Redakce

Foto: Michael Tomeš, archiv společnosti Danimont

Proč je podle vašeho názoru výhodné pro investory alokovat finance do nemovitostí v Chorvatsku?

Těch důvodů je celá řada. Celkově je tam velmi krátká doba pro zajištění stavebního povolení, která se pohybuje obvykle od šesti do dvanácti měsíců. Dále to jsou nízké úrokové sazby pro zajištění financování projektu a oproti například České republice jsou tam výrazně levnější stavební materiály. Díky tomu všemu také dosáhnete na větší zhodnocení počátečních investic. Kromě toho v Chorvatsku existuje možnost za určitých podmínek využít podporu státu a osvobození od daně z příjmů až na deset let.

Cílová skupina, která otevírá obzory investorům vstupujícím na toto území, se neskládá pouze z přilehlých států, nýbrž z celé Evropské unie, Británie a Skandinávie, kde žije více než 500 milionů obyvatel. To vše podstatně zvyšuje potenciál investice.

Plánovaný výnos jistě přinese také současný přechod měny z kuny na euro, což pomohlo cenám pozemků a nemovitostí ve státech, kde euro přijali již v minulosti. Pouhým přechodem na evropskou měnu se ceny pozemků zhodnotily minimálně o 20 %. Přechod na euro je právě ve chvíli ekonomické krize považováno za jednu z výhod, kterou nová měna na území Chorvatska přináší.

Další výhodou investic na území Chorvatska je rostoucí úroková sazba v České republice, která roztáčí spirálu a postupně potlačuje prodeje nemovitostí na zdejším území. V Chorvatsku je tomu naopak. Úrokové sazby jsou téměř poloviční a poptávka po nemovitostech na chorvatském pobřeží čím dál větší.

Je to tedy tak, že investice v Chorvatsku může být pro spoustu českých investorů záchrannou brzdou a kompenzací ušlých zisků na domácí půdě?

Ano, přesně tak. Se vstupem Chorvatska do schengenského prostoru, tedy zóny volného pohybu dopravních prostředků, osob a zboží, bude cestování do této země znatelně komfortnější, než jsme byli zvyklí doposud. Ročně Chorvatsko totiž navštíví během sezony přibližně 20 milionů turistů, z toho je kolem 800 tisíc Čechů. Je tak jasné, že Chorvatsko bude díky vysokému turismu vždy dobrou lokalitou pro investici.

Kromě toho v Chorvatsku v současné době probíhá privatizace, a my nabízíme spoustu zajímavých investičních příležitostí, kde jsme jako společnost Danimont připraveni poradit a pomoci etablovat se v tomto prostředí.

Kde se nyní pohybují ceny nemovitostí v Chorvatsku?

V oblasti, kde působí naše společnost (jde většinou o letní destinace), jsou cenové relace cen nemovitostí kolem 4 700 EUR až 12 000 EUR (115 000 CZK až 300 000 CZK) za metr čtvereční. Roli hraje hlavně lokace a pásmo, kde se nemovitost nachází.

Stavební náklady ovšem nejsou tak vysoké jako v jiných státech střední Evropy a pohybují se od 1 500 do 2 300 EUR (38 000 až 50 000 CZK) za metr čtvereční, ceny pozemků se nyní pohybují od 100 do 1100 EUR (2 500 až 25 000 CZK) za metr čtvereční.

Můžete nám prozradit aktuální projekty, kterým se nyní v Chorvatsku věnujete?

Aktuální projekty, na kterých pracujeme a jednáme o nich, zajímají většinou německy mluvící investory, ale jak situace na českém trhu ukazuje, lze očekávat velký zájem o tento trh i ze strany investorů z České republiky. O projekty projevují zájem zejména společnosti budující rekreační impéria, ale také developerské skupiny, které cílí na středoevropské klienty pro výstavby villa domů, bytových domů s bazény. Strategický zájem je také o maríny, zážitková wellness centra a termální lázně.

Konkrétně máme lukrativní příležitosti ve městě Opatija, kde předpokládáme největší růst cen nemovitostí v celém Chorvatsku. Dále pak také ve městě Rijeka, což je vlastně nedaleko.

Co se týká Splitsko-Dalmatijské župy, jedná se o projekty například ve městech Omiš, Split, Podstrana, Živogošče. Anebo také na ostrovech, jako jsou oblíbený Hvar či Šolta, nejvíce ostrov Brač. Tam současně řešíme tři hotelové projekty a dva projekty pro villa domy.

V okolí města Split se věnujeme – za podpory chorvatského ministerstva pro místní rozvoj – projektu na golfové hřiště o velikosti až na 27 jamek, včetně ubytovacích zařízení v jednom místě. Bude se jednat o zážitkový komplex s vyžitím pro skupiny, pro rodiny s dětmi, ale pochopitelně především pro fanoušky golfu.

Kdo stojí za společností Danimont, a co vše nabízíte?

V naší společnosti kromě mé osoby figuruje úspěšný chorvatský podnikatel Danilo Vrljicak a Nino Pero Gugič, který má velké zkušenosti v oblasti stavebnictví napříč celou Evropou. V České republice se podílel například na výstavbě pražských hotelů Atrium/Hilton, Panorama, Fórum nebo Don Giovanni anebo také Hilton v Drážďanech.

S naší společností spolupracuje celá řada jiných odborníků ze Slovenska a České republiky. Významní jsou pro nás ale samozřejmě čeští architekti, díky kterým mají naše projekty v Chorvatsku šanci být ikonické a jedinečné.

DANIMONT s.r.o.

Společnost Danimont pomáhá svým klientům se zajištěním výstavby, právním servisem, úpravami územních plánů a také se zajištěním potřebných povolení, akvizic nebo podpory obcí, státu a ministerstev. Dále pomáhá s financováním výstavby za výhodných podmínek chorvatskou bankou, se zajištěním stavebních materiálů a komponentů nebo investičních příležitostí na území Chorvatska, zejména Splitsko-Dalmatijské župy a v okolí města Opatije.

Josef Šrámek, jednatel společnosti DANIMONT

Od roku 2010 se aktivně věnuje analýze developerských projektů a trhu s nemovitostmi. Od roku 2014 působí v oblasti investičních příležitostí, ať už jsou to investice do developerských projektů, technologií, anebo různých komodit. V oblasti developmentu se koncentruje převážně na Prahu a Chorvatsko.

Předchozí

Flexi kanceláře na vzestupu

Pětihvězdičkový hotel a galerie v jednom

Další