Důvěra ve stavebnictví klesá!

|

Na rozdíl od zbytku ekonomiky, ekonomická důvěra ve stavebnictví klesá. Jedná se o největší pokles důvěry mezi podnikateli v červenci, a to o 4,2 bodu. Zatímco průmysl má relativně slibné vyhlídky (+2,9), obchod se drží (+1,7), tak vybrané služby klesají (-2,5) a stavebnictví padá.

Problémy s nedostatkem materiálů se snižují. Přibližně pětina podnikatelů vnímá omezení spíš v jiných faktorech, jen 10 % se potýká s překážkami spojenými s materiálem. Můžeme mluvit o postupném odeznívání potíží v dodavatelských řetězcích. Nicméně stejně jako v minulém čtvrtletí zůstává největším problémem nedostatek zaměstnanců.

Pozitivní je, že spotřebitelská důvěra v ekonomiku vzrostla. Významně se snížil počet respondentů, kteří očekávají zhoršení celkové ekonomické situace. Hodnocení současné finanční situace domácností je rovněž pozitivní – počet těch, kteří situaci ve srovnání s minulým rokem hodnotí lépe, se zvýšil. Zároveň klesá počet domácností, které se obávají zhoršení své finanční situace.

Tyto skutečnosti a uvolnění ze strany bank v poskytování hypoték, mohou stimulovat poptávku po nových bytech a zároveň i růst jejich cen. Situace může být také signálem pro podnikatele a investory, kteří se v tomto směru nemusí obávat rozšíření svých aktivit a projektů. Ostatně klesající míra inflace s sebou určitě přinese i snížení úrokové míry. Realitní trh se odráží ode dna.

 Jan Hamr, DMG stav

Předchozí

Luxusní kuchyň na míru

Štvanická lávka je otevřena

Další