Elipsa, která budí pozornost

|

Bytový dům v Holečkově ulici oslovil mezinárodní porotu i nájemníky, hlásí nominaci i plnou obsazenost

Novostavba netradičního eliptického tvaru v Holečkově ulici na pražském Smíchově budí pozornost. Rezidenční část, která nabízí nájemní bydlení vysokého standardu, je aktuálně téměř celá pronajata. Zaujala také mezinárodní porotu České ceny za architekturu, která ji nominovala jako finalistu soutěže. Pod návrhem stavby, která nahradila v uliční proluce bývalou tiskárnu, je podepsána architektonická kancelář DAM architekti.

Text: Adéla Ivan Jansová

Foto: Jiří Šebek, archiv DAM architekti, archiv investora

Na začátku tisíciletí stál v Praze na Smíchově v Holečkově ulici 26 na zemním valu solitér tiskařské dílny, který však po řadě rekonstrukcí ztratil veškerou historickou i architektonickou hodnotu. Proto Richard Doležal z kanceláře DAM architekti se svým týmem ve složení Lenka Kadrmasová, Hana Němečková a Marek Topič navrhl v souladu se záměry investora, společnosti Irnerio Praha, nekonvenční novostavbu, zachovávající původní otevřenost a vzdušnost území. Na projektu spolupracovali také Stella Boechat Cordeiro a Jan Holna, CEO a partner DAM architekti.

Solitér respektující proporce a měřítko sousedních budov

„Výsledkem je volně stojící bytový solitér respektující proporce a měřítko sousedních budov. Je chráněn protihlukovou skleněnou stěnou a stojí odsazen od ulice na nově vzniklém dvoupatrovém proskleném soklu s komerčními funkcemi, který nahradil původní zemní val a propojil sousední blokovou zástavbu,“ představuje novostavbu její autor Richard Doležal.

Rezidenční ovál novostavby nabízí 30 bytů vysokého standardu, z nichž některé jsou kompletně zařízeny. „Ve spodních podlažích bytového domu jsou bytové jednotky menší a střední velikosti, částečně s přilehlými zahrádkami. Směrem vzhůru se plocha bytů zvětšuje a v pátém poschodí se rozprostírají čtyři velkoplošné byty se střešními terasami,“ popisuje bytový trakt Richard Doležal.

Velkorysé wellness i rozsáhlá zahrada se vzrostlými stromy

Fasády bytového domu jsou na jižní straně koncipovány jako celoskleněné, ale i na straně severní jsou navržena velkoformátová okna na celou výšku pater. Na severovýchodní straně bytového solitéru vznikly velkorysé prostory wellness, využívané rezidenty a rehabilitačními studii v komerční části objektu. Relaxační zóna nabízí kromě patnáctimetrového bazénu také vnitřní a venkovní odpočinkové prostory s barem, saunou a šatnami s potřebným příslušenstvím.

Za budovou se na svahu bývalých vinic a sadů rozléhá rozsáhlá zahrada se vzrostlými stromy, která kromě mnoha možností posezení uprostřed zeleně nabízí společné vybavení jako dětské hřiště či altán s venkovní kuchyní a grilovacím koutem ve své horní části.

Nominace na Českou cenu za architekturu

Smíchovská novostavba upoutala pozornost mezinárodní odborné poroty 8. ročníku České ceny za architekturu. Ta bytový dům Holečkova 26 vybrala mezi 31 nominovaných finalistů z letošních 241 přihlášených staveb. Pouze osm nominací je z hlavního města. Výsledek soutěže bude znám letos v listopadu.

***

DAM architekti

Architektonická kancelář DAM architekti působí na českém trhu více než 30 let. V čele kanceláře stojí pětice partnerů – architekti Richard Doležal, Petr Burian, Jiří Havrda, Jiří Hejda a Jan Holna.

Těžiště její činnosti spočívá především v pražských realizacích. Mezi ty nejznámější patří Palác Euro ve spodní části Václavského náměstí, budova Main Point Pankrác či administrativní komplex Port7 v Holešovicích. Významnou část portfolia zakázek tvoří vedle čistých novostaveb také rekonstrukce historických budov, často provázených moderní dostavbou, například hotel Carlo IV., nebo rezidenční domy, jako je Dům s tělocvičnou na Petrském náměstí v Praze 1, držitel ocenění Grand Prix České architektury.

Jako jediná česká kancelář je držitelem ocenění nejlepší kancelářská budova světa v soutěži MIPIM Award za budovu Main Point Karlín.

Předchozí

Překračujeme hranice pouhého bydlení

Kanceláře jako digitální hřiště

Další