Experti očekávají pokles úroků u bank, zejména těch krátkodobých

|

Stavba, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-3.0)

Nedávné rozhodnutí České národní banky (ČNB) snížit základní úrokovou sazbu o půl bodu na 5,75 procenta povede k dalšímu poklesu úroků tuzemských bank u vkladů i úvěrů, shodují se analytici. Podle nich je to dobrá zpráva pro ty, co se chystají sjednat hypotéku, horší to ale bude s výnosy u spořicích účtů a dluhopisů, kde se očekává pozvolný pokles úrokové sazby.

Rozhodnutí ČNB se tradičně nejrychleji promítne na trhu u těch produktů, u kterých jsou úrokové sazby nejvíce svázány s krátkodobou sazbou ČNB,“ uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Lze tak podle něj očekávat další pokles úrokových sazeb u korporátních úvěrů. Také úrokové sazby u vkladů se budou snižovat v souladu s poklesem hlavní sazby ČNB, což naznačuje vývoj vkladových sazeb s dohodnutou splatností, a to jak u domácností, tak firem, dodal.

Pro hypoteční sazby rozhodnutí centrální banky potvrzuje nastolený trend a očekávání trhu, které je už vidět na tržních sazbách delších splatností, uvedl Seidler. Krok ČNB podle něj zapadá do dlouhodobějších očekávání a zahájený pokles hypotečních sazeb tak bude pokračovat, ačkoli delší sazby od poloviny března mírně rostou. V únoru se průměrná hypoteční sazba snížila o dvě desetiny procenta a dostala se na 5,36 procenta, tedy na nejnižší úroveň od června 2022, uvedl.

Snížení základní úrokové sazby je tak skvělou zprávou pro všechny, kteří vyčkávají na sjednání hypotéky a následné pořízení nemovitosti, míní ředitel a zakladatel investiční platformy InvestBay Daniel Rajnoch. Rozhodnutí podle něj dlouhodobě povede ke zvýšené poptávce po nemovitostech a růstu jejich cen. Horší zpráva to je pro výnos spořicích účtů a dluhopisů, kde bude následovat pozvolný pokles úrokové sazby, řekl.

Snižování sazeb vyvolá paradoxně zvyšování cen nemovitostí, uvedla také hypoteční specialistka FinGO Jana Vaisová. Je podle ní vhodnější spíše zvolit krátkou fixaci v očekávání dalšího snížení sazeb v novém fixačním období. Zlevní především úrokové sazby krátkých fixací na jeden, dva a tři roky,“ doplnil expert Broker Trust Libor Vojta Ostatek. Oblíbenost těchto fixací nyní roste, v únoru ji mělo 77 procent všech poskytnutých hypoték. V následujících měsících zamíří většina nabízených úvěrů v tomto spektru pod hranici pět procent, dodal expert.

(Zdroj: ČTK, vlastní)

Předchozí

Emoce při investování i za volantem. To slibuje nový fond YDeal Cars

V průmyslové zóně Solnice-Kvasiny začíná prodej pozemků pro její rozšíření

Další