Hanácké kasárny v Olomouci jdou po páté do aukce

|

Horní náměstí Olomouc, letecká fotografie, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia (CC-BY-SA-4.0)

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vyhlásit pátou elektronickou aukci na prodej areálu Hanáckých kasáren v centru Olomouce. Nové kolo dražby je naplánované na 17. a 18. dubna, minimální cena klesla z 249 milionů na 248 milionů korun, vyplývá z webu ÚZSVM.

Jedná se o budovu bývalých vojenských kasáren, známou též jako „Hanácká kasárna“, která je nemovitou kulturní památkou, a poprvé od svého vzniku může sloužit k jiným než vojenským účelům. „Využití mimořádné příležitosti k investici nabízíme všem, kteří mají zájem vrátit tuto historickou kulturní památku znovu k životu,“ píše se na webu úřadu.

Budova je čtyřkřídlová na obdélníkovém půdoryse s pravidelným uzavřeným nádvořím, situovaná do zářezu. Jedná se o významný urbanistický prvek s ukázkou vojenského klasicistního stavitelství a s ojedinělou stavební i armádní historií. Jedinečnost stavby lze spatřovat mimo jiné v unikátním řešení odvětrání svislých stavebních konstrukcí prostřednictvím podzemního tunelu, který navazuje na světlíky tzv. anglické dvorky. Tento systém zabezpečuje stavbu proti vzlínání zemní vlhkosti.

Další zajímavostí je historická kaple, situovaná ve věži dvorního traktu. Bližší informace včetně technických údajů jsou zveřejněny v aukční vyhlášce a na internetové stránce www.uzsvm.cz.

O nemovitost před časem projevil zájem Olomoucký kraj společně s olomouckou radnicí a Univerzitou Palackého. Odborníci ale upozornili na špatný technický stav Hanáckých kasáren a vysoké náklady na rekonstrukci. Krajské zastupitelstvo proto v lednu zrušilo své předchozí usnesení, které samosprávám a univerzitě otevřelo cestu k bezúplatnému nabytí Hanáckých kasáren.

V předchozích kolech se kupce nepodařilo najít

V předchozích čtyřech elektronických aukcích se státu nepodařilo pro kasárny najít kupce. V posledním kole aukce byla v roce 2022 minimální cena areálu snížena z 262 milionů na 249 milionů korun. Olomoucký kraj si loni nechal zpracovat stavebně-technický průzkum, z něhož vyplynulo, že budova Hanáckých kasáren je ve velmi špatném technickém stavu a její rekonstrukce by si vyžádala velké náklady.

„Stavba se neobejde bez generální opravy střechy, fasád, celkové výměny výplní otvorů a výměny všech vnitřních instalací. Doporučení na výměnu se týká i přípojek,“ stojí ve zprávě pro krajské zastupitele. Experti upozornili na to, že v budově je nutné provést nákladnou izolaci proti radonu. Prodražil by se také provoz Hanáckých kasáren, které by podle podmínek bezúplatného převodu nebylo možné komerčně využívat.

Olomoucký kraj chtěl budovu Hanáckých kasáren využívat hlavně pro vědu, kulturu a vzdělávání, a to především prostřednictvím Vlastivědného muzea v Olomouci či Archeologického centra Olomouc. V areálu mělo být zřízeno i kreativní centrum, centrum sociálního poradenství, centrum materiální a potravinové pomoci, pobočka Family Pointu a krajské dobrovolnické centrum. Radnice chtěla do budovy Hanáckých kasáren přestěhovat některé své odbory, které nemají vysokou návštěvnost.

Předchozí

Zelená obchodní centra realitou i v Česku. KLM real estate ho otevřela v Humpolci

Na český trh vstupuje polský developer 7R, u D1 postaví halu za 750 milionů korun

Další