Zelená obchodní centra realitou i v Česku. KLM real estate ho otevřela v Humpolci

|

Foto: KLM real estate

V březnu vstoupila společnost KLM real estate na trh v České republice. Jako první otevřela společnost zelené ekologické obchodní centrum Klokan v Humpolci. A už v dubnu připravuje otevření dalšího projektu v Lipníku nad Bečvou. Výhody zelených staveb se tak stávají realitou i v segmentu retail parků a zlepšují kvalitu prostředí pro nájemce i obyvatele.

První zelené obchodní centrum Klokan otevřela společnost KLM na podzim roku 2022 ve slovenském městě Zvolen. Investice do zelených opatření v tomto případě činila více než 38 milionů českých korun (1,5 milionu eur). Byla to v té době nejvyšší známá částka investovaná v České republice nebo Slovenské republice do takovýchto o patření.

OC Klokan ve Zvolenu vyrostlo na ploše 5 hektarů, k dispozici je 13 000 m2 pronajímatelných ploch a 430 parkovacích míst. „Se zelenými úpravami jsme při projektu nákupního centra 21. století začali už od začátku stavby, kdy jsme zrecyklovali přibližně sto tisíc tun materiálu ze staré haldy stavebního odpadu do terénních úprav a základů stavby,“ říká předseda představenstva KLM real estate Rastislav Čačko.

V tomto trendu pokračovali i při výstavbě dalších retail parků na Slovensku a do dnešního dne jich otevřeli už osm. Posledním z nich na Slovensku je OC Klokan v Bytči a v Čechách v Humpolci.

Zelená opatření jsou různá podle místa

V zelených retailových parcích Klokan se používají opatření jako zelená střecha, jejíž význam je jednak v zadržování dešťové vody, ale také ve schopnosti snížit teplotu uvnitř budovy někdy až o 3 ˚C a na samotné střeše až o 40 ˚C. Zelené střechy a stěny dále pomáhají snižovat prašnost a CO2 z dopravy, stejně tak jsou prevencí před přívalovými dešti. V obchodních centrech využívají také další opatření.

Foto 2
Foto: KLM real estate

„Jednotlivé investice do zelených opatření přizpůsobujeme konkrétní lokalitě tak, aby vytvořila nejen nákupní zónu, ale aby také korespondovala se svým místem a zlepšila kvalitu obyvatelstva. Ve Zvolenu to je například také projekt dubové aleje, která bude sloužit i jako výukové středisko pro Technickou univerzitu. V dalším OC Klokan v Chorvatském Grobu se podílíme i na budování cyklostezky či sportovního areálu,“ vysvětlil Čačko. Ačkoliv zelená obchodní centra Klokan mají stejnou filozofii, v každém městě mohou vypadat jinak a jsou v nich použita zelená opatření nejefektivnější pro dané místo a centrum.

První zelené obchodní centrum Klokan v Humpolci se může pochlubit, že kromě zelené střechy má také další opatření pro zlepšení životního prostředí a kvality života. Ať už to jsou vodozádržná opatření jako retenční dlažby na parkovacích místech, vytápění prostřednictvím tepelných čerpadel nebo odvedení dešťových vod ze střech do přilehlého rybníka.

„Zároveň jsme aplikovali speciální dendrologickou metodu na záchranu vzrostlých stromů během výstavby, přičemž jsme zachránili skoro všechny vzrostlé dřeviny. Sledujeme světové trendy a komunikujeme také s občanskými sdruženími, které přinášejí inspirativní řešení,“ přiblížil Čačko. Cílem je zpomalit oteplování planety a také řešit problém se zadržováním vody. „Chceme jít příkladem, dělat investice s takovouto přidanou hodnotou, i když ze zákona bychom to ani dělat nemuseli,“ dodal.

Kromě OC Klokan Lipník nad Bečvou nyní společnost připravuje otevření dalších tří zelených obchodních center v lokalitách Úpice, Uničov a Bystřice pod Hostýnem.

Předchozí

I drobné částky investované do nemovitostí mohou vydělat

Hanácké kasárny v Olomouci jdou po páté do aukce

Další