Investice do rezidenčních nemovitostí byly v únoru méně nevýhodné než v lednu, vyplývá z dat, které ČTK poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, jenž představuje čistou roční výnosnost nájemného při odečtení průměru úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, stoupl na minus 2,71 procenta. Investování do rezidenčních nemovitostí se tak podle ukazatele nadále nevyplácí.
Růst indikátoru způsobil pokles nabídkových sazeb hypoték i pokles výnosů vládních dluhopisů. „Klesající sazby hypoték budou během letošního roku zvyšovat poptávku po rezidenčních nemovitostech. Úrokové sazby ovšem zůstanou minimálně v horizontu dvou let dostatečně vysoké na to, aby činily z nemovitostí relativně nevýhodnou investiční příležitost, a bránily tak razantnímu zvýšení poptávky a cen,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.
Hrubá roční výnosnost nájemného působila na indikátor v opačném směru, když na průměru krajských měst vykázala již pátý meziměsíční pokles v řadě. Nyní to bylo o 11 bodů na 3,96 procenta. Po 14 měsících se tak znovu dostala pod čtyřprocentní hranici.
Nejvyšší hrubou roční výnosnost nájemného nabízely z krajských měst nemovitosti v Ústí nad Labem, Ostravě, Pardubicích a Liberci, zatímco na opačném konci žebříčku kralovalo Brno spolu se Zlínem.
V únoru klesla meziměsíčně výnosnost nájemného v osmi krajských městech, nejvíce v Liberci, a to o 35 bodů, ve Zlíně o 32 bodů, v Ostravě o 30 bodů a v Plzni o 27 bodů. Důvodem byl silný růst cen bytů a pokles nájmů. Naopak největší růst výnosnosti nájemného byl v Hradci Králové, o 35 bodů, vinou poklesu cen bytů a růstu nájmů.
Zdroj: ČTK