Lehkost a minimalismus

|

Tato slova asi nejlépe charakterizují vilu v pražské Troji, kterou navrhl architekt Slava Filipenka. Podle jeho snažil se pokusil upustit od jakýchkoli trendů, které brzy pominou, a vytvořit harmonii, která je viditelná a příjemná nejen pro profesionála. Jeho architektura je vyvážená, a proto neobtěžuje.

Text: Redakce

Foto: Polina Lyapeiková, Dáša Adamová, Slava Filipenka

Vizualizace: Slava Filipenka

Příběh této vily s panoramatickým výhledem na Prahu se začal psát v roce 2017. Budoucí majitelé přizvali architekta Slavu Filipenku až po nabytí stavebního povolení, takže jeho možnosti nebyly nijak neomezené.

Fragmentace do několika výškových úrovní

Původní koncept vily předpokládal použití větších kompozičních celků prezentovaných na fasádě pomocí keramických šedých obkladů v kombinaci s dřevěným obkladem. Později se však majitelé rozhodli změnit koncept fasády, proto se architekt vydal cestou větší fragmentace stavby do několika výškových úrovní. Materiálově je vila poměrně minimalistická. V podstatě se střídají dva základní materiály: kamenný obklad z travertinu a bílá omítka.

Hlavním rysem vily stal pravě použitý travertin s výraznou strukturou. „Díky úzké spolupráci s dodavatelem kamenné částí fasády, který nabízel různé vzory travertinů, bylo na fasádě dosaženo perfektního výsledného vzhledu zvýrazňujícího strukturu kamene. Zajímavostí je, že kamenný obklad je velkoformátový, což jen obvykle možné jen u keramických obkladů. Výzvou pak bylo využití nádherného kamene na celou výšku patra, tedy 2,7 metru bez horizontálního dělení,“ popisuje Slava Filipenka.

Druhým výrazným prvkem fasády je sedmimetrová konzola, která jí dodává dynamický charakter. Tento detail zdůrazňuje lehkost konstrukce, a to i díky barevnému řešení fasádních materiálů.

V souladu s architekturou domu

Zahrada také je navržena v souladu s architekturou domu. Vila stojí na pozemku, který se svažuje k jihozápadu. V této svažité části terénu vedou velkorysé betonové schody do altánu a otevřenému ohništi. V nejnižší části zahrady a v blízkosti altánu se nachází malé jezírko. Nedaleko pozemku se totiž nachází skalní útvar Velká skála, proto vznikla myšlenka použít velké kameny právě ve svažitých částech terénu.

„Samotný interiér je výsledkem společné práce s investory, kteří mají vytříbený vkus. S jejich přístupem byla radost na interiéru pracovat. V interiéru byl kladen důraz na jednoduché, čisté a lakonické formy. Cílem bylo propojení exteriéru a interiéru,“ doplňuje Slava Filipenka a dodává: „Na některých místech prostupuje kámen z exteriéru do interiéru, vede přes celý dům, a naopak.“

Jednou z nejvýraznějších dominant interiéru je kamenný krb rozdělující obývací pokoj a kuchyň. Koncepčně krb byl řešen jako velké kostky ledu v podání nádherného kamene horského křišťálu.

Harmonie a vyvážená architektura

Kromě solitérních prvků, jako jsou sedačky, židle, křesla, jídelní stůl, je veškerý nábytek vyroben na míru podle návrhu Slavy Filipenka, který se podílel na celém procesu, od první poptávky ve spolupráci s investory a jejich představami, až po doladění do posledního šuplíku. Mohl tak v celém domě držet jednotné materiály a docílit přání zadavatelů, aby byl dům moderní, nadčasový, jednoduchý, komfortní a praktický. Za zmínku stojí v této souvislosti zajímavé řešení schodišťového prostoru které vzniklo ve spolupráci s designérem Martinem Tocháčkem.

„Při tvorbě exteriéru a interiéru vily jsem upustil od jakýchkoli trendů. Vše, co je na módní špičce, velmi rychle přechází, replikuje se a hlavně to vtiskne nesmazatelnou pečeť s konkrétní dobou vzniku. Snažil jsem se vytvořit harmonii, která je viditelná a příjemná nejen pro profesionála. Tato architektura je vyvážená, a proto neobtěžuje,“ uvádí Slava Filipenka.

V současné době na vile probíhají dokončovací práce a doladění objektu do úplného finále. Realizace i samotný objekt byl pro všechny velkou vyzvou a požadoval výjimečné technické řešení. Mimo jiné i díky zkušenému dodavateli stavby se návrh stal realitou.

***

Slava Filipenka

Do roku 2009 se věnoval designu interiérů a jejich realizaci, poté se rozhodl pro studium architektury na vysoké škole. V letech 2009–2012 vystudoval na ČVUT v Praze studoval bakalářský studijní program Architektura a urbanismus, obor Architektura. Absolvoval s bakalářským projektem, jehož předmětem byla přestavba Labské boudy v Krkonoších, pod vedením renomovaného architekta Václava Aulického. Jeho řešení bylo označeno v médiích jako nejzdařilejší z představených návrhů. Ve studiu architektury pokračoval a v roce 2014 úspěšně ukončil magisterské studium. Svůj diplomový projekt PORT CITY HOLEŠOVICE zpracoval opět pod vedením Václava Aulického.

Po ukončení studia začal pracovat jako samostatný architekt a už dva roky se svou manželkou a partnerkou Dášou Adamovou působím pod jménem FILIPENKA ARCHITECTS. „Náš ateliér spojuje tým nezávislých odborníků. Dáša se věnuje více interiérům, já architektuře – navzájem se tak skvěle doplňujeme. Navrhujeme rodinné domy, vily a interiéry. Mne osobně hodně baví dělat vytvářet také interiéry v našich projektech, protože jde o nedílnou součást architektury domu. Bereme to vždy jako jeden celek a i včetně návrhu zahrady, proto že i to okolí domy je také nezmírně důležité,“ popisuje Slava Filipenka.

Ve své tvorbě se inspiruje podle svých slov současnou minimalistickou architekturou a někdy i složitým zadáním investora, které bývá zároveň výzvou vytvořit něco výjimečného. V současné době pracuje na návrhu horské chaty v Orlickém Záhoří nebo rodinno domu v Praze pro mladý manželský pár.

Více na  www.slavafilipenka.cz.

Předchozí

JAKUB CIGLER: Vidět i budoucnost staveb

Jsou ženskost a elegance nadčasové?

Další