Liberecký kraj přispěje polovinou na obnovu Svatých schodů na Krásné

|

Liberecký kraj

Katolická církev plánuje renovaci svatých schodů v kapli kostela sv. Josefa v Pěnčíně-Krásné na Jablonecku. Náklady na to odhaduje na milion korun, a proto se snaží získat prostředky i prostřednictvím sbírky. Liberecký kraj přispěje na obnovu těchto schodů částkou půl milionu korun. Mluvčí kraje, Jan Mikulička, zdůraznil, že v republice existuje pouze deset míst s takovými schody, z nichž pouze dvě jsou na území kraje.

Kromě kostela svatého Josefa v Krásné jsou svaté schody i v bývalém augustiniánském klášteře v České Lípě, který nyní slouží jako součást Vlastivědného muzea a galerie.

Kostelkrasna3
Svaté schody. Zdroj: Liberecký kraj

Svaté schody v Krásné jsou replikou původních mramorových schodů o 28 stupních, po kterých údajně Ježíš Kristus kráčel v Jeruzalémě k Pilátovi Pontskému. Tyto schody byly přeneseny z Říma do kostela sv. Josefa v roce 1762 a v každém ze 28 stupňů je uložena ostatky světců.

Momentálně jsou tyto schody v špatném stavu a vyžadují rekonstrukci. Obnovit potřebuje i malířská výzdoba kaple včetně iluzivního oltáře. Dotace od kraje pokryje polovinu nákladů, zatímco zbývající částku církev shání prostřednictvím transparentního účtu.

Kostel sv. Josefa v Krásné, v němž jsou schody umístěny, je jednolodní zděná stavba s půlkruhovým presbytářem a bočními kaplemi. Jeho půdorys má neobvyklý tvar kříže a obsahuje cenný hlavní oltář sv. Josefa a dva postranní oltáře.

Předchozí

Mateřská školka se možná dočká renovace za 50 milionů korun

V Luhačovicích to vše začalo

Další