Mateřská školka se možná dočká renovace za 50 milionů korun

|

pixabay.com

V Hrádku nad Nisou na Liberecku se připravuje rekonstrukce mateřské a základní školy v oblasti Loučná. Městská radnice získala na tento projekt přes 13 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), celkové náklady se odhadují na přibližně 50 milionů korun. Práce by měly začít v září a očekává se, že potrvají asi jeden rok. Někteří žáci budou kvůli rekonstrukci muset být dočasně přesunuti jinam. Podle mluvčí radnice Evy Malé budova v Loučné slouží již 120 let a momentálně navštěvuje 140 dětí.

Starosta Josef Horinka zdůraznil, že i přesto, že nedostali dotaci na speciální školu, je nezbytné a klíčové provést rekonstrukci celé zbývající části budovy základní školy vedle mateřského zařízení. Plánovaná soutěž na dodavatele by měla být vyhlášena v květnu, s očekávaným výběrem firmy v červnu. Přes léto by měly být připraveny stěhovací práce a přípravy na stavební práce, s plánovaným zahájením rekonstrukce v září.

Budova s dvěma patry byla dokončena v roce 1904 a dnes slouží jako sídlo mateřské, základní a speciální školy pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Dosud však budova nebyla rekonstruována, s výjimkou zateplení fasády a výměny oken v roce 2015 kvůli energetické účinnosti.

Rekonstrukce by byla po patrech

Rekonstrukce bude náročná, částečně se bude provádět za provozu, protože není možné všechny děti přesunout jinam. Starosta Horinka uvedl, že se plánuje rekonstrukce po patrech, aby část dětí mohla zůstat v budově, kterou znají, zvláště s ohledem na jejich speciální potřeby. Děti z mateřské školy se s výjimkou třídy speciální přesunou od září do náhradních prostor rekonstruované mateřské školy v Liberecké ulici. Děti z přípravné třídy a jedna třída nejmladších školáků budou od září docházet do Základní školy TGM.

Rekonstrukce zahrne celou budovu, včetně podlah, rozvodů elektřiny, vody a vytápění, s plánem na instalaci úsporného LED osvětlení. Bude také vybudováno nové sociální zařízení v přízemí, neboť stávající dosloužilo. Tělocvična obdrží nový vstup a místo šaten budou dílny. Cvičná kuchyně bude přesunuta do nových prostor a třídy budou upraveny tak, aby obsahovaly relaxační kouty s rehabilitačními prostory. Škola bude také vybavena novým zařízením včetně počítačů.

Předchozí

Ceny bytů začaly růst

Liberecký kraj přispěje polovinou na obnovu Svatých schodů na Krásné

Další