Loni se realizoval nejnižší objem investic do nemovitostí za posledních deset let

|

Praha, Pankrác, kanceláře. Ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons ( CC-BY-SA-4.0)

Meziročně o čtvrtinu méně, tedy 1,36 miliardy eur (34,5 miliardy korun). Tolik představoval loňský objem investic do nemovitostí, tedy nejméně za deset let. Přestože ale trh s nemovitostmi v České republice loni čelil řadě výzev, zůstal poměrně stabilní, vyplývá z Trend Reportu 2024 Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN). V celém loňském roce klesla výstavba rezidenčních nemovitostí a zastavila se výstavba kanceláří v Praze. Přibylo ale značné procento maloobchodních ploch a rekordně také rostla výstavba průmyslových a logistických areálů.

Uplynulý rok nebyl pro trh s bydlením podle ARTN snadný. Poptávku zájemců o koupi nemovitostí tlačilo dolů několik faktorů, mezi kterými byly například pokračující vysoká inflace a s ní spojené ekonomické nejistoty, meziročně prudký růst úrokových sazeb, mírně klesající ceny nemovitostí i přísnější nastavení úvěrových ukazatelů centrální bankou, uvedla. Situace se podle ní začala zlepšovat v druhé polovině loňského roku. Navzdory propadu prodejů ceny nemovitostí plošně neklesaly s výjimkou starších nemovitostí v horším technickém stavu. Naopak nové nemovitosti si svou cenu udržely. Meziročně se v ČR prodalo o 2,9 procenta méně bytů, průměrná cena byla 97 785 korun za metr čtvereční.

Stagnace u kanceláří, více průmyslových prostor

V Praze se nezačala stavět nová kancelář od poloviny roku 2022. Přes stagnující výstavbu se podle Pavla Klimenta, místopředsedy ARTN a partnera společnosti KPMG, trh s administrativními prostory loni probral z propadu z roku 2021. Neobsazenost se průměrně pohybovala okolo sedmi procent, což je v porovnání se zahraničními státy nižší číslo. Na druhou stranu je podle něj třeba zvážit reálnou neobsazenost a to, kolik lidí v kancelářích skutečně sídlí a pracuje. Poptávka po kancelářích podle reportu loni meziročně klesla o tři procenta.

Na českém trhu přibyl v loňském roce téměř milion metrů čtverečních nových průmyslových prostor, tedy o 22 procent více, než je pětiletý průměr. Přestože se neobsazenost těchto areálu pohybovala okolo dvou procent, poptávka po nich během roku pomalu slábla, a to hlavně ze strany zahraničních investorů.

Důvodem rekordní výstavby průmyslových areálů byl podle reportu nárůst on-line nakupování, který nastal v období pandemie koronaviru. Podniky přecházely z kamenných obchodů na e-commerce a hledaly skladové prostory. Reálné tržby v maloobchodu loni poklesly, nicméně ke konci roku se podle ARTN trh oživil. Maloobchodní nemovitosti pak byly v roce 2023 nejvíce obchodovaným aktivem a představovaly dvě pětiny z celkového objemu investic. Nové plochy přibývají především díky výstavbě obchodních parků, kterých by měl být v letech 2024 a 2025 otevřen rekordní počet.

Očekávání odborníků z ARTN pro letošní rok jsou v zásadě pozitivní a podle 80 oslovených členů asociace by se měla poptávka po nemovitostech zvýšit. Pro investory bude nejzajímavější sektor bydlení.

Zdroj: ČTK

Předchozí

Průmyslový palác na Výstavišti má za sebou dva roky rekonstrukce, práce pokračují

Pražští radní dali zelenou výstavbě polyfunkční budovy v Praze 9

Další