Mladí Češi platí za nájem větší část svých příjmů než lidé v západní Evropě

|

pexels.com

Mladí Češi mezi 25 a 35 lety musí čelit nejen vysokým cenám bydlení, ale také poměrně vysoké částce svých příjmů, kterou musí věnovat na nájemné. Podle nedávné studie se ukázalo, že Češi v této věkové kategorii investují na nájemné větší část svých příjmů než jejich vrstevníci ve většině zemí západní Evropy.

Za byt o velikosti 60 metrů čtverečních platí mladí Češi téměř 40 procent své hrubé mzdy. To je o polovinu více než mladí lidé v Německu, Rakousku nebo Francii. I když jsou tyto čísla průměrem, situace se může výrazně lišit v závislosti na lokalitě. Zejména v hlavních a velkých městech jsou nájmy ještě vyšší.

Podle dostupných dat medián mzdy mladých Čechů v této věkové kategorii činí 46 000 Kč. Průměrné nájemné za metr čtvereční v České republice je kolem 295 Kč. To znamená, že mladí lidé musí na bydlení věnovat téměř polovinu svého příjmu.

Porovnání s Německem

Porovnáme-li to s Německem, kde je medián mzdy mladých kolem 102 000 Kč, a průměrné nájemné za byt o 70 metrech čtverečních je kolem 15 000 Kč, pak mladí Němci platí za bydlení pouze přibližně pětinu svého hrubého výdělku. Podobně je situace i v Rakousku a Francii, kde mladí lidé věnují na nájemné zhruba 18 procent svých příjmů.

Italové jsou v podobné situaci jako Češi, když musí na bydlení vynaložit téměř polovinu svého hrubého příjmu. Situace v Paříži je ještě náročnější, což vede k tomu, že mladí lidé se stále častěji uchylují k sdílení bydlení jako jedinému způsobu, jak finančně zvládnout náklady na bydlení.

Zdá se, že mladí lidé v České republice mají stále obtíže s dostupností cenově dostupného bydlení, což může mít dlouhodobé důsledky na jejich finanční stabilitu a životní situaci.

Předchozí

Umění ve skle: František Jungvirt představuje novou sběratelskou sérii

Zlín Design Week 2024 nabízí výstavy, workshopy a módní přehlídky

Další