Objem investic do nemovitostí byl měl letos výrazně vzrůst, ukazuje studie

|

Objem investic do nemovitostí v České republice by letos měl vzrůst o až 22 procent a činit 38 miliard korun (1,5 miliardy eur). V prvním čtvrtletí by podle analýzy realitně-poradenské společnosti Savills měly dosáhnout přibližně 350 milionů eur (8,8 miliardy korun). Objem evropských investic do nemovitostí by měl za celý rok 2024 činit přibližně 177 až 182 miliard eur (4,5 až 4,6 bilionu korun) a v prvním čtvrtletí 34 miliard eur (859 miliard korun).

 „Od začátku roku se objevilo mnohem více majitelů, kteří se rozhodli prodávat. Hlavním důvodem je, že se zastavuje růst úrokových sazeb, což přináší na trh větší míru jistoty. Spolu s tím se uskutečnilo dostatečné množství dalších transakcí, které poskytují jistotu ohledně současné úrovně cen, a také mezi investory převládá pocit, že trh již dosáhl svého dna,“ řekl vedoucí investic pro ČR a Slovensko Fraser Watson.

Savills očekává, že výnosy v Česku se budou v roce 2024 v zásadě držet na stávající úrovni, přičemž prognóza výnosů pro nejmodernější kancelářské nemovitosti zůstává na úrovni 5,25 procenta, tedy stejně jako pro průmyslové nemovitosti. Pro nejnovější maloobchodní nemovitosti by výnos měl činit 6,5 procenta. Loni byla možnost dosáhnout těchto výnosu podle Savills poměrně obtížná, pokles sazeb centrálních bank koncem letošního roku by měl být impulzem pro investiční aktivitu.

 „Vzhledem k tomu, že se začíná zmenšovat rozdíl v cenových očekáváních kupujících a prodávajících, předpokládáme, že od druhé poloviny roku 2024 budeme svědky postupného oživení investiční aktivity,“ uvedl vedoucí evropského kapitálového trhu v Savills Tristam Larder. Logistické a multifunkční nemovitosti zůstanou podle něho v tomto roce v Evropě preferovanými třídami aktiv a roste také zájem o maloobchodní nemovitosti. Vzhledem k nedávným úpravám cen registrujeme také stále více poptávek investorů po kancelářích,“ dodal Larder.

Z Trend Reportu 2024 Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) vyplývá, že loni byl v ČR nejnižší objem investic do nemovitostí za posledních deset let. Činil 1,36 miliardy eur (34,5 miliardy korun), meziročně o čtvrtinu méně. Přestože ale trh s nemovitostmi v ČR loni čelil řadě výzev, zůstal podle ARTN poměrně stabilní. V loňském roce klesla výstavba rezidenčních nemovitostí a zastavila se výstavba kanceláří v Praze. Přibylo ale značné procento maloobchodních ploch a rekordně také rostla výstavba průmyslových a logistických areálů.

Savills CZ je součástí globální společnosti Savills založené ve Velké Británii. Poskytuje poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí. V Česku je aktivní od roku 2017 a zaměstnává zde přes 65 lidí. Firma zaměstnává přes 40 tisíc lidí ve více než 70 státech.

Zdroj: ČTK

Předchozí

Společnost 108 Real Estate expanduje do Indie, zacílí na průmyslové nemovitosti

Poptávka po kancelářích v Brně a Ostravě rostla, ceny jsou výrazně nižší než v Praze

Další