Společnost 108 Real Estate expanduje do Indie, zacílí na průmyslové nemovitosti

|

Nádraží v Novém Dillí, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-SA-4.0)

Poptávka mezi desítkami klientů-developerů a investorů z Evropy stojí za expanzí realitně-poradenské společnosti 108 Real Estate do Indie. Její nová pobočka v tamní metropoli Dillí poskytne komplexní profesionální servis pro subjekty, které láká vstup na indický realitní trh. Nejde jen o investory nebo developery z CEE regionu – společnost se ke svému rozšíření na asijský kontinent rozhodla i na základě zájmu klientů z USA, Velké Británie a západoevropských zemí. V nich je společost aktivní díky alianci s BNP Paribas Real Estate.

Podle Branislava Jendeka, Managing Partnera 108 Real Estate na Slovensku, který expanzi do Indie připravil a řídí, jsou pro tento krok ideální podmínky. Indická vláda pro zahraniční investory stále zlepšuje podmínky, na což už slyší velcí globální hráči jako Panattoni, GLP nebo Prologis. „V Indii chceme synergicky využít naše letité a kvalitní vztahy s těmi partnery z trhů střední a východní Evropy,“ vysvětluje.

Indická filiálka společnosti se v první fázi zaměří především na poradenství spojené s výstavbou a obsazením výrobních prostor, skladových hal a kanceláří. Jak doplňuje ředitel 108 Real Estate Jakub Holec, motivace expanze do indického realitního prostředí je dána mimo jiné příznivou demografií – v roce 2023 dosáhl počet obyvatel 1,428 miliardy a sílící ekonomikou – a tudíž i kupní silou. „Zároveň chceme našim klientům vytvořit na indickém trhu natolik komfortní podmínky, aby obstáli v silné, zejména čínské konkurenci,“ vypočítává.

Zacílí především na průmyslové nemovitosti

Bude to především segment průmyslových nemovitostí, na který se indická pobočka firmy zaměří. Prioritou jsou pak největší města jako Dillí, Bombaj, Bengalúru nebo Puné, které kolem sebe koncentrují i stále sofistikovanější výrobní sektor. Ostatně ten tvoří 24% podíl na čistých pronájmech průmyslových hal v roce 2023 – celkem bylo pronajato 4,607 milionu metrů čtverečných.

Další plochy si pronajímá logistika (3PL), následovaná maloobchodním sektorem a FMCD/FMCG. Celková nabídka moderních průmyslových prostor činí kolem velkých měst v Indii přes 38,3 milionů metrů čtverečných. To je pouze zhruba 3x více než v Česku s 10 miliony obyvatel a jen o trochu více, než činí celková nabídka skladů v Česku, Slovensku a v Maďarsku – 31 milionů m2.

„Střední třída v Indii bohatne, což přinese poptávku po nových, kvalitnějších produktech. Proto bude třeba zajistit zázemí pro výrobu, skladování i expedici. Indická vláda motivuje investory k zakládání závodů a investuje obrovské množství prostředků do budování infrastruktury,“ konstatuje Mayur Tomar, indický konzultant 108 Real Estate. Ten po absolvování Birmingham City University sbíral profesionální zkušenosti ve společnostech Colliers, Flipspaces nebo Quikr, mimo jiných ve Velké Británii.

Vedle komplexního poradenství v oblasti komerčních průmyslových nemovitostí počítá společnost s postupným rozšiřováním služeb i na další segmenty, nevyjímaje pozemkové transakce nebo investice. Právě v oblasti investování se může projevit bilaterální charakter filiálky. Podle Holce je indický tým už nyní v kontaktu s několika tamními potenciálními společnostmi i podnikateli, kteří plánují investovat v Evropě. Zajímají je nejen standardní nájemní nemovitosti, ale rovněž vstup do již funkčních podniků nebo průmyslové infrastruktury.

Vzhledem k velikosti Indie, kdy například Dillí a Bombaj dělí téměř 1500 kilometrů, se bude kancelář 108 Real Estate zaměřovat především na trh v okolí metropole. Postupně své aktivity rozšíří i na zmíněnou Bombaj, východní pobřeží Indie nebo město a region Puné, který má silnou tradici výroby aut a komponentů. To může být velmi zajímavý potenciál pro hráče z oblasti evropského automotive prostředí.

Expanze společnosti na asijský kontinent přichází v roce 15. výročí jejího založení. V rámci Evropy stále rozšiřuje síť svých poboček a je zároveň aliančním partnerem BNP Paribas Real Estate.

Předchozí

Pískovny u Brna pociťují útlum stavebnictví, poptávku ale sytí dálniční boom

Objem investic do nemovitostí byl měl letos výrazně vzrůst, ukazuje studie

Další