Poptávka po kancelářích v Brně a Ostravě rostla, ceny jsou výrazně nižší než v Praze

|

Kanceláře, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons ( CC-BY-SA-4.0)

Brno a Ostrava se stávají stále zajímavější alternativou pro investory, kteří hledají levnější nové kancelářské prostory mimo Prahu. Čistá poptávka, tedy poptávka bez znovu projednání stávajících smluv, loni v Brně meziročně vzrostla o 43 procent a v Ostravě o 127 procent. Ceny jsou ve srovnání s Prahou často o třetinu až polovinu nižší. Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti Colliers.

Poptávka po kancelářích rostla v loňském roce podle analýzy Prague Research Forum (PRF) také v Praze, většinu ale tvořily takzvané renegociace, tedy znovu obnovené smlouvy s dřívějšími nájemníky. Podíl nově pronajatých prostorů představoval necelou třetinu.

Brno představuje po Praze druhý největší kancelářský trh v ČR. Podle Colliers má město možnost lákat nové nájemce díky poloze, dálničnímu napojení, nižším cenám a stabilní a přiměřené výstavbě nových kancelářských prostor. „Z dlouhodobého hlediska se zdejší míra neobsazenosti pomalu, ale vytrvale zvyšuje a aktuálně činí 12,8 procenta, což představuje přibližně 88.300 metrů čtverečních,“ řekl analytik ze společnosti Colliers Josef Stanko.

Celkový objem nové výstavby v Brně loni činil přibližně 26 100 metrů čtverečních, což je mírně pod pětiletým průměrem. Největším dokončením roku 2023 byla přístavba budovy Centrum Šumavská. Ocelová nástavba rozšířila kancelářské prostory o přibližně 13 tisíc metrů čtverečních. V současné době je v Brně ve výstavbě 55 200 metrů čtverečních kancelářské plochy v pěti projektech. V roce 2024 by se měly dokončit dva.

Poptávka po kancelářských prostorech v Brně roste zejména díky současnému rozmachu center IT a podnikových služeb, míní odborníci.

V Ostravě pak společnost Colliers na konci loňského čtvrtého čtvrtletí evidovala celkovou velikost kancelářských ploch 239.300 metrů čtverečních. Míra neobsazenosti vzrostla na 17 procent, důvodem ale bylo dokončení budovy Organica, která se svou velikostí 19 800 metrů čtverečních patří mezi čtyři největší administrativní projekty ve městě.

V Brně metr čtvereční za 417 korun, v Praze 670 Kč

V Ostravě je trh kancelářských prostorů menší než v Brně a Praze. V roce 2023 tam dosáhla hrubá realizovaná poptávka přibližně 23 300 metrů čtverečních, přičemž podíl znovu projednaných smluv činil 51 procent. Mezi významné transakce patřila renegociace prostor společností Moneta Money Bank a Siemens.

V Brně se na konci loňského čtvrtého čtvrtletí nejvyšší nájemné podle Colliers pohybovalo na úrovni přibližně 16,50 eura (přibližně 417 korun) za metr čtvereční. V Ostravě to bylo zhruba 14 eur (přibližně 354 korun). V Praze to podle PRF bylo zhruba 27 eur (670 korun).

Kancelářské trhy v ostatních krajských městech, jako je Olomouc, Ústí nad Labem, Hradec Králové či Plzeň, zůstávají podle Colliers bez výraznější nové aktivity.

Zdroj: ČTK

Předchozí

Objem investic do nemovitostí byl měl letos výrazně vzrůst, ukazuje studie

Ivančice nabízejí pozemky pro průmyslovou zónu, zájemci mají čas do konce týdne

Další