Online lze koupit i samotný zámek nedaleko Prahy

|

Stát prodává zámek Štiřín nedaleko Prahy za minimálně 3,3 miliardy korun. Oznámil to Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který uvedl, že jde o nejvyšší minimální cenu, jakou kdy úřad stanovil. Prodej bude probíhat formou elektronické aukce, která začne 11. září ve 12:00 a skončí 13. září v poledne.

Generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu uvedla, že pro maximální transparentnost a veřejnou kontrolu bude prodej realizován prostřednictvím výběrového řízení s elektronickou aukcí. Zájemci musí před aukcí složit kauci ve výši 30 milionů korun.

Zámek Štiřín dříve sloužil jako hotel s restaurací, wellness centrem a golfovým hřištěm. Původně ho spravovalo ministerstvo zahraničí, které ale loni v červnu oznámilo, že areál nepotřebuje, a převedlo jej na ÚZSVM. V době převodu byl areál již uzavřen. Letos úřad oznámil, že o zámek neprojevila zájem žádná jiná státní instituce, a proto bude prodán soukromým zájemcům.

Náklady na provoz se prodraží

Náklady na správu areálu jsou podle ÚZSVM vysoké. Arajmu uvedla, že prázdný areál stojí stát měsíčně 600 tisíc korun, přičemž největší částku tvoří údržba golfového hřiště. Proti prodeji se stavěl sněmovní kontrolní výbor, který navrhoval, aby správa Štiřína byla převedena například na Sněmovnu.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) však loni v květnu argumentoval, že provoz areálu je ztrátový. Uvedl, že ministerstvo zahraničí tam za posledních deset let pořádalo pouze sedm akcí a zájem jiných státních institucí byl také malý. Náklady na provoz zámku za tuto dobu činily podle Lipavského 260 milionů korun.

Proti dražbě se postavila také obec Kamenice, v jejímž katastru se areál nachází. Obec navrhovala společný projekt se státem, kdy by část zámku sloužila jako ordinace a školka a zbytek by využíval stát. Starosta Kamenice Pavel Čermák (nez.) uvedl, že obec by se svými partnery převzala veškeré náklady na provoz areálu.

Zámek Štiřín, postavený v polovině 18. století, získal svou dnešní podobu kolem roku 1900 podle návrhu architekta Jiřího Stibrala. V letech 1985 až 1993 prošel úpravami, aby mohl sloužit jako hotel. V roce 1945 se stal majetkem státu. Štiřín v minulosti využívali skauti, kteří se o zámek později neúspěšně soudili. V roce 2005 soud rozhodl, že skautská organizace Junák na zámek nemá nárok.

Předchozí

Středoevropská realitní transakce roku

Ikonické stavby tak, jak je neznáte

Další