ORGANICA

|

Evropský architektonický unikát

Obrysy administrativní budovy Organica jsou na bývalém brownfieldu v Ostravě čím dál zřetelnější. Developer CONTERA dokončil základy a stavba, která bude šetrná k životnímu prostředí a pochlubí se inteligentními řídícími systémy, začíná růst do výšky. „V českém i evropském kontextu jde o výjimečné dílo,“ řekl během tiskové konference v Ostravě hlavní architekt Ludvík Seko.

Text: Redakce

Foto: CONTERA

TOP EB

Inteligentní administrativní budova Organica byla oficiálně představena v loňském roce. Autory architektonického návrhu projektu jsou Schindler Seko Architects, developerem je společnost CONTERA a hlavním nájemcem se stane Tietoevry. Projekt odpovídá i potřebám nového nájemce, který po dokončení ve druhém kvartálu 2023 obsadí zhruba dvě třetiny objektu a využije Organicu jako svou novou centrálu pro střední Evropu. Mezinárodní IT gigant počítá s tím, že část jeho zaměstnanců bude pracovat odsud a část na dálku a některá pracovní místa budou sdílená.

Svébytný solitér

Organica roste na území bývalého brownfieldu v oblasti Karolina jako svébytný solitér. Půdorys připomíná čtyřlistou vrtuli nebo vesmírný modul, který na ploše přistál a roztáhl se do všech stran.

„Díky tomu, že budova nemusí výrazněji reagovat na okolní zástavbu, jsme mohli vytvořit symetrický půdorys, který se pomyslně točí kolem veřejně přístupného kruhového atria se zelení,“ přibližuje Ludvík Seko. Zaoblené budou i zelené plochy, které vzniknou v přilehlém parku.

„Území Karoliny značně symbolizuje vývoj Ostravy posledních několika desetiletí. Její postupný přerod v město, které si na jednu stranu zachovává své historické a kulturní dědictví a dává mu novou funkci, například sousední památkově chráněné budovy Trojhalí, a na druhou stranu připravuje podmínky pro vznik projektů moderní architektury. Existencí řady kdysi průmyslově využívaných či nezastavěných proluk k tomu má i skvělé dispozice. Budovu Organica považuji za jeden z příkladných projektů nové tváře Ostravy,“ uvedl Tomáš Macura, primátor města.

Industriálními prvky i nejmodernější technologie

Organické tvary budovy se umně snoubí s industriálními prvky a nejmodernějšími technologiemi uvnitř. Fasádu tvoří skleněná okna s černými hliníkovými zalamovanými klapkami širokými půl metru a vysokými přes celé patro. Díky klapkám vypadá budova z různých úhlů odlišně. Mezi etážemi budou umístěny pásy z perforovaného plechu.

Návštěvníky Organicy, která usiluje o prestižní certifikaci BREEAM Excellent, přivítá designová recepce dominující prostorám v přízemí. Do budoucna je plánována i recepce virtuální, která umožní „odbavení“ návštěv bez nutnosti kontaktu s recepcí. O distribuci čerstvého vzduchu se postará inteligentní systém. Organica bude schopna automatizovaně řídit ohřev a chlazení budovy podle ročního období a reagovat na změny aktuálního počasí, protože její součástí bude i meteostanice.

Parkování bude možné najít díky mobilní aplikaci a své místo zde najdou nabíjecí stanice pro elektromobily i elektrokola. U laviček, které se nacházejí v klidovém prostoru atria, bude možné USB nabíjení. Architekti počítají se systémem využívání dešťových vod na zálivku i střešními fotovoltaickými panely, díky nimž bude Organica částečně energeticky soběstačná.

„Ostravané mohou nyní sledovat, jak Organica roste. Letos ve čtvrtém kvartálu dokončíme fasádu a na začátku příštího roku začne Tietoevry s přípravami svých kancelářských prostor. Ostatní kancelářské a obchodní prostory obsadí další nájemci, s nimiž nyní intenzivně jednáme,“ říká Dušan Kastl, výkonný ředitel společnosti CONTERA.

Předchozí

VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ

Zrodila se kolekce svítidel MUSSELS

Další