Plzeň loni i letos výrazně spoří v soutěžích na stavby

|

Plzeň. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-SA-2.5)

Plzeň od loňska dosahuje výrazných finančních úspor ve veřejných soutěžích na stavební a další akce i na projekty. Dodavatelé chtějí zakázky a díky velké konkurenci jsou dosahované ceny u řady investic mnohdy až o třetinu nižší proti projekčním. Loni město ušetřilo desítky milionů korun, uvedla jeho mluvčí Eva Barborková. Podle ní zatím nelze hovořit o dlouhodobém trendu.

Například odbor investic měl podle ní za rok 2023 úspory 15 až 20 procent u realizací a jednotky procent u projekčních prací. Bytový odbor registruje úspory 23 až 37 procent. Projekční cena bytového domu Nový Šuferajn v Malesicích byla 54 milionů, ale výsledná částka činí 41 milionů korun, takže úspora je 23 procent. U rekonstrukce bývalé konzervatoře na Doubravce byla předpokládaná cena prací 175 milionů korun, nakonec ale bude díky soutěži o 15 milionů nižší,“ přiblížil primátor Roman Zarzycký (ANO). U přestavby kulturního domu v Červeném Hrádku, kde vzniknou startovací byty a byty pro seniory, činila předpokládaná cena 65 milionů, cena dosažená soutěží byla 41 milionů Kč, tedy o 37 procent nižší.

Úspory 20 až 30 procent eviduje také odbor správy infrastruktury, který zajišťuje rozvoj sportovišť nebo uzavírá smlouvy o uložení inženýrských sítí. Mohu potvrdit, že u tří zakázek, například u rekonstrukce sportoviště a hřiště pro pozemní hokej v areálu 4. základní školy a u výstavby zázemí šaten a občerstvení v areálu Prokopávka, jsme se loni pohybovali pod předpokládanou hodnotou o 20 až 30 procent. Uvidíme, jaký trend bude letos, první výběrová řízení teprve běží,“ řekla vedoucí odboru Veronika Vítová.

Levněji se daří soutěžit také správě veřejného statku. Například u komunikací a zemních prací jsou ceny nižší v průměru o 16 procent, u údržbových a úklidových prací o desetinu, u lávek, mostů a světelných signalizací šetří jednotky procent.

Máme vysoce proinvestiční rozpočet a jen na další tři roky máme v rozpočtu a výhledech připravené akce za 8,5 miliardy korun. Pokud řadu z nich vysoutěžíme za nižší ceny, bude se v dlouhodobém horizontu jednat o výrazné úspory. Ty jsme připraveni obratem investovat do projektů, které nám pomůžou dál zlepšovat život v Plzni,“ dodal Zarzycký.

Zdroj: ČTK

Předchozí

První český mrakodrap oslavil devadesátiny

Průmyslový palác na Výstavišti má za sebou dva roky rekonstrukce, práce pokračují

Další