Před 90 lety, 5. března 1934, byla v Praze na Žižkově otevřena budova Všeobecného penzijního ústavu, kde později sídlil Dům odborových svazů a nyní se budova nazývá dům Radost. Monumentální funkcionalistický palác, který dominuje dolní části Žižkova, bývá někdy díky výšce 52 metrů nazýván prvním českým mrakodrapem.
Palác vznikl podle vítězného projektu Josefa Havlíčka a Karla Honzíka. Architekti, kterým v té době ještě nebylo 30 let, navrhli pro Všeobecný penzijní ústav železobetonovou budovu s křížovým půdorysem. Fasáda, obložená keramickými deskami, připomíná mnohé další pražské stavby z té doby, například ministerstvo vnitra na Letné nebo budovu Elektrických podniků v Holešovicích.
Všeobecný penzijní ústav, který zajišťoval invalidní a starobní pojištění soukromých zaměstnanců, původně sídlil na dnešním Rašínově nábřeží v budově vystavěném těsně před začátkem první světové války podle návrhu Jana Kotěry a Josefa Zascheho, koncem 20. let ale už kvůli rostoucímu počtu klientů potřeboval nové sídlo. Projekt Havlíčka a Honzíka, kteří přitom do té doby nic podobně velkého nepostavili, se podařilo prosadit nejen přes rezervovaný postoj části odborné veřejnosti, ale i přestože nerespektoval městské požadavky na blokový půdorys.
Výstavba funkcionalistické budovy, která vyrostla na místě, kde kdysi bývaly dvě viniční usedlosti a později pražská obecní plynárna, trvala dva roky. Mezi jarem a podzimem 1932 nejprve vyrostla železobetonová konstrukce, během následující zimy přibyly cihlové příčky, aby na jaře 1933 mohli dělníci začít s instalací nezbytných technologií a kachlíkové fasády. Začátkem února 1934 se začali stěhovat úředníci a 5. března téhož roku zahájil ústav provoz v novém sídle.
„Stavba byla vybavena nejmodernější technikou včetně klimatizace americké firmy Carrier. Na plochých střechách byly vyhlídkové sluneční terasy, součástí domu se stala také moderní konferenční síň,“ napsal o paláci historik architektury Zdeněk Lukeš. Díky křížovému půdorysu umožnili Havlíček s Honzíkem přímé osvětlení kanceláří, vysoká křídla, kde pracovalo šest až sedm stovek úředníků, doplnily nižší partie s byty zaměstnanců a přízemními obchodními prostory, které směřují do dnešní Seifertovy ulice.
Mrakodrap čeká rekonstrukce
V roce 1948 budovu i s náplní činnosti Všeobecného penzijního ústavu převzala Ústřední národní pojišťovna, o čtyři roky později bylo nemocenské pojištění převedeno do správy odborů, kterým připadla i budova. Žižkovský palác se pak stal sídlem Revolučního odborového hnutí (ROH) a odborářům zůstal i po listopadu 1989, kdy získal i nové jméno – Dům odborových svazů.
V roce 2018 odbory budovu, kterou samy využívaly zhruba z jedné pětiny a zbytek pronajímaly, prodaly za víc než miliardu korun. Nyní se nazývá dům Radost a v objektu je například restaurace, kino a řada dalších nájemníků včetně soukromých společností. V následujících letech čeká budovu velká rekonstrukce.
Zdroj: ČTK