Reality jako pilíř investování

|

Reality si na poli investic drží své místo ne několik let nebo několik desítek let, ale jsou jistotou už stovky let. Prostě představují hodnotu, která jen málo podléhá výkyvům trhu. Tato vize přivedla čtyři dlouholeté partnery v podnikání, developery a designéry k založení fondu, který přichází s investičními příležitostmi do nemovitostí. Nejenom o investování a fondu jsme hovořili s Karlem Slavíčkem, spoluzakladatelem fondu kvalifikovaných investorů Investone SICAV a.s.

Text: Redakce

Foto: Archiv Investone

V posledních týdnech a měsících se na nás z médií nevalí příliš pozitivních zpráv. Válka, zvýšení energií, vysoká inflace, stagnace trhu. Jen tak mávnutím kouzelného proutku se asi situace nezmění, a tak je potřeba se více než kdy jindy zamyslet nad tím, jak naložit s volnými finančními prostředky.

Prozraďte nám více o vašem fondu Investone…

Jde o fond kvalifikovaných investorů Investone SICAV a.s., který má právní formu akciové společnosti s proměnným základním kapitálem (tzv. SICAV). Klient má možnost koupit investiční akcie, což jsou kusové akcie bez jmenovité hodnoty, které přestavují stejné podíly na fondovém kapitálu podfondu připadajícími na daný druh investičních akcií. Tyto akcie se chovají jako jiné cenné papíry a to včetně tříletého časového testu pro osvobození od daně z příjmů. Fond cílí na výnos nad 10,3 % ročně za pět let. Minimální vklad daný zákonem činí jeden milion korun.

Co vlastně vedlo k založení fondu?

Na poli developerském a realitním se pohybuji už déle než 25 let. Za tu dobu jsem sice ne vlastníma rukama, ale spolu se svými kolegy a spolupracovníky, postavil bez nadsázky stovky bytů a kanceláří na desítkách tisících metrech čtverečních. Myšlenka fondu přišla už několikrát v minulosti, ale musel zřejmě uzrát čas a musel jsem se také spojit s těmi správnými lidmi, kteří tuto myšlenku podpořili. Nejsem na to tedy sám.

Všichni čtyři Martin Král, Ondřej Hartl, Karel Slavíček a Jiří Stopka tomuto projektu věříme natolik, že sami vkládáme do Investone již existující, rozpracované projekty a investujeme do něj soukromé finance. Našim klientům otevíráme možnost připojit své prostředky k našim. Naše zakladatelské fondy se přitom budou zhodnocovat vždy až poté, co fond dosáhne alespoň 5% výnosnosti ročně.

Martin Kral, Ondrej Hartl, Karel Slavicek, Jiri Stopka
Martin Král, Ondřej Hartl, Karel Slavíček a Jiří Stopka, spoluzakladatelé fondu kvalifikovaných investorů Investone SICAV a.s.

Fondů nebo jiných investičních příležitostí je na trhu spousta, proč tedy zrovna reality a proč Investone?

Reality jsou prostě náš život. Každý musí bydlet. Poptávka po vlastním bydlení je enormní, ale ne každý na takové bydlení dosáhne. Na druhou stranu jsou lidé obecně více informování, nechtějí nechat svoje peníze ležet ladem na účtu nebo v hrnečku v kredenci.

Česká republika, i přes některé globální problémy, které nás logicky zasáhly, má stále rostoucí průměrnou mzdu a nízkou nezaměstnanost. Navíc v rámci EU máme strategickou geografickou polohu. Věřím, že realitní trh nečeká zásadní propad.

STP_obyvaci_pokoj_01_b
Projekt Výhledy Liberec, který vytváří přirozenou dominantu budoucího lokálního centra v městské části Staré Pavlovice.

Myslíte, že v aktuální situaci je dobré investovat?

Nebudeme si nalhávat, že ceny bytů za poslední roky nenarostly. Nemluvím teď jen o Praze, ale opravdu o celé České republice. Momentální situace na hypotečním trhu způsobila, že nyní poptávka na nějaký čas zřejmě zastaví. Na toto odložení poptávky budou muset největší developeři reagovat. Svoje aktuální, již hotové, popřípadě aktuálně realizované projekty budou muset stále financovat a na financování budou muset získat prostředky jinde, než jako obvykle z bezproblémového předprodeje. Nejjednodušší cestou pro ně bude prodej nových projektů, které chystají či jsou již nachystané k realizaci, ale zatím nebyly umístěny na trh.

Je tedy nasnadě, že nové developerské projekty se na trhu jen tak neobjeví. Právě sem teď napínáme své síly my. Soustředíme se na investování do rozpracovaných projektů ve fázi územního rozhodnutí nebo stavebního povolení. Takové projekty jsme pak schopni financovat, a navíc ještě do nich zakomponovat své vlastní myšlenky a poznatky, které nám ukazuje mimo jiné i dnešní energetická krize.

Očekávám, že takovéto období odložené poptávky bude v období následujících šesti až osmi kvartálů. Během nich se ustálí situace na trhu, úrokové sazby a poptávka tím logicky opět strmě naroste což primárně způsobí právě návrat odložené poptávky. Pochopitelně zároveň nezatracujeme ostatní projekty a investiční příležitosti, ale toto je směr, kterým se chceme vydávat primárně. Tedy tam, kde naše projekty budou pro konečné zákazníky, kupce bytových jednotek umístěny na trh za ony cca 2 roky. Toto je i ideální pro pětiletý investiční horizont našeho fondu.

1_STP_exterier_02
Projekt Výhledy Liberec, který vytváří přirozenou dominantu budoucího lokálního centra v městské části Staré Pavlovice.

Do čeho tedy své peníze investor s vámi vkládá?

Fond investuje do rezidenčních i komerčních nemovitostí v různém stupni rozpracovanosti a také do již dokončených projektů.

Aktuálně máme v prodeji projekt Výhledy Liberec, což je novostavba bytového domu, která vytváří přirozenou dominantu budoucího lokálního centra v městské části Staré Pavlovice. Do budoucna se bude čtvrť dále proměňovat v alternativní rezidenční centrum. Objekt Výhledy Liberec je umístěn na kopci, takže poskytuje výjimečný výhled na Ještědsko-kozákovský hřeben, Jizerské hory a celé liberecké údolí. Navíc jsme zde mysleli na dobré žití, takže tento projekt je osazen teplenými čerpadly, jejichž užíváním lze dosáhnout úspory energií až 35%.

Ve fázi povolovacích procesů je bytový dům s 80 jednotkami v Praze.

Více na www.investone.cz.

Předchozí

Design & Build

NÁDRAŽÍ VELESLAVÍN

Další