Sádrokarton jako nositel extravagantního designu

|

V řeckých Athénách proběhlo v pátek 28. dubna vyhlášení 13. ročníku mezinárodní soutěže International Gypsum Trophy, kde soutěžily neotřelé a inovativní budovy postavené v posledních třech letech, na jejichž výstavbu byl využit sádrokarton. Absolutním vítězem se stal pavilon Pearl Dome v Dubaji, tvarově inspirovaný orlem. Po loňském úspěchu české smuteční síně bylo letos oceněno také bratislavské Nivy Mall. Soutěž pořádala společnost Saint-Gobain, která je jedním z největších producentů sádrokartonových desek.

Mezinárodní kolo soutěže International Gypsum Trophy vyvrcholilo 28. dubna slavnostním ceremoniálem v Athénách. Probojovaly se do něj nejzajímavější projekty z národních kol po celém světě včetně České republiky. Cena se udělovala celkem v šesti kategoriích. „Cílem soutěže je poukázat na projekty, které dělají čest sádrokartonářskému řemeslu. Letošní finalisté navíc dokazují, že v architektuře lze vždy překračovat limity a že využití sádrokartonu nepřispívá pouze k efektivitě výstavby, ale také k její udržitelnosti, modernosti a inovativnosti,“ vysvětluje Josef Nechvátal z české větve společnosti Rigips, Saint-Gobain.

Z celkem 78 zúčastněných projektů byl za absolutního vítěze označen reprezentativní Pavilon Spojených arabských emirátů, který byl postaven v Dubaji v rámci výstavy Expo 2020. Tvar budovy byl inspirován sokolem, národním zvířetem Spojených arabských emirátů. „Výzvu pro tvůrce představovala atypická kopule s hledištěm, na jejíž realizaci dostali pouhých šest týdnů. Vytvořena byla nakonec mimo stavbu z kovových žeber, která byla nařezána a spojena do požadovaného poloměru, a následně převezena na místo,“ popisuje Josef Nechvátal. „Porota u budovy ocenila především skutečnost, že během stavby budovy nevznikl téměř žádný odpad,“ dodává.

Pavilon Spojených arabských emirátů tvarem připomíná orla, místní národní zvíře

Nivy Mall v Bratislavě kombinuje modernost a praktičnost

České projekty se sice mezi oceněné probojovat nedokázaly, velký úspěch ale slavilo slovenské Nivy Mall, které získalo druhou nejprestižnější Prezidentskou cenu. Prostor, v němž se nachází autobusové nádraží, nákupní centrum, trh a veřejná zelená střecha, si porotu získal kombinací modernosti a praktičnosti. „Pozoruhodná byla zejména precizní úprava velkých ploch sádrokartonových desek zajišťující, aby na přirozeném světle nebyly okem viditelné žádné spáry a nedokonalosti,“ říká Josef Nechvátal z Rigipsu. V projektu najdeme i českou stopu – sklo u exteriérového a interiérového zábradlí i skleněné příčky oddělující některé obchody dodala brněnská větev společnosti Glassolutions.

Transformace nevyužívané kancelářské budovy v centru Říma v elegantní Hotel St. Martin si odnesla Cenu za fasádu. „Tento projekt dokazuje, že díky současným možnostem sádrokartonu lze provést i věrohodnou rekonstrukci historické fasády a zároveň v budově vytvořit komfort požadovaný pro standard čtyřhvězdičkového hotelu,“ vysvětluje Josef Nechvátal.

Drapérie ze stříkané omítky na věži v Arles

V kategorii „omítky“ oslovil porotu extravagantní počin Luma Foundation Tower ve francouzském Arles, městě Vincenta van Gogha. Jde o devítiposchoďovou věž hostící výstavní prostory a zázemí pro umělce. Vytvořena byla podle návrhu architekta Franka Gheryho, který v minulosti navrhl například centrálu společnosti Louis Vuitton. „Speciální stříkaná omítka přichycená na vrcholku věže dala vzniknout působivé drapérii,“ říká odborník z Rigipsu. Velkou výzvu představovala pro projektanty výroba designových prvků navržených Frankem Gherym. Využili proto metodu 3D modelování a BIM. „Tento postup je jednou z ukázek toho, kam stavebnictví směřuje do budoucna,“ domnívá se Josef Nechvátal.

Mezi další oceněné patřily například vodní svět v Abú Dhabí, zrekonstruovaný hotel z 18. století v britském Buckinghamshire, pasivní rodinný dům v kyperském Limassolu, univerzitní hostel v indickém Puné, Královské muzeum výtvarného umění v belgických Antverpách, vila v thajském Bangkoku či luxusní hotel Waldorf mexickém Cancúnu. Česká republika byla na soutěži zastoupena renovovanou aulou zlínské Univerzity Tomáše Bati podle návrhu Evy Jiřičné, zrekonstruovaným brněnským autobusovým nádražím Zvonařka a extravagantním bytovým domem nacházejícím se v pražské ulici Na Topolce.

Zvláštní důraz kladla porota na udržitelnost

Celkem bylo v rámci ceremoniálu uděleno 15 cen – kromě Velké ceny a Prezidentské ceny byly oceněny vždy dva projekty v kategoriích Sádrokarton, Omítky, Rezidenční prostory, Nebytové prostory, Inovace a Stropní podhledy. Porota složená z architektů a odborníků na suchou výstavbu vybírala nejúspěšnější projekty na základě architektonické zajímavosti, řemeslného umu i technické inovace. Zvláštní důraz byl letos kladen na udržitelnost budov, která tentokrát představovala celou čtvrtinu hodnocení. International Gypsum Trophy se uděluje pravidelně každé dva roky již od roku 1998.

Předchozí

Slabé stavebnictví

Věřím tomu, co dělám

Další