Slabé stavebnictví

|

Scaffolding and scaffolding with wooden decks, against a blue sky. Performing construction work at height. Construction safety

Vysoká inflace a drahé úvěry vedou k útlumu stavební produkce

„Ve stavebnictví narůstá cena materiálů i stavebních prací. To v kombinaci s vysokými úrokovými sazbami a slabou poptávkou po nákupu nemovitostí vede k útlumu stavební produkce,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Stavební produkce v březnu zaznamenala meziroční pokles o 6,0 %, meziměsíčně byla nižší o 0,9 %. Nedařilo se dokončovat rozestavěné byty ani zahajovat nové. Počet vydaných stavebních povolení meziročně klesl o 13,3 procenta a orientační hodnota těchto povolení klesla o 6,3 %. Meziročně bylo zahájeno o 21,0 % bytů méně a dokončeno bylo o 22,7 % bytů méně. Plně se tak projevila silná závislost stavebnictví na vývoji ekonomického cyklu.

Kvůli vysokým úrokovým sazbám se výrazně snížil zájem lidí o hypoteční úvěry. To vede k nízké poptávce po nákupu nemovitostí. Na realitním trhu dochází k poklesu cen, přesto jsou ceny nemovitostí vůči příjmům českých domácností velmi vysoké. Dostáváme se tak do situace, kdy je vlastnické bydlení špatně dostupné i pro střední třídu.

Developeři reagují na aktuální situaci na trhu. Někteří se snaží nalákat klienty tím, že dotují hypoteční úvěry. Jiní přidávají k nákupu nemovitosti parkovací místo zdarma. Rovněž se objevují nové projekty, u kterých se místo prodeje bytových jednotek počítá s jejich pronajímáním.

Předchozí

Originální architektonické tvarosloví

Sádrokarton jako nositel extravagantního designu

Další