Se stopkou historie na horských kopcích nebo s kapkou mořské soli na jazyku

|

Apartmány pod taktovkou rodinné firmy 2MKZ Zápotockých spojují úžasné výhledy. A je jedno, jestli jsou na horách nebo u moře v Chorvatsku, jak říká v rozhovoru pro Estate & Business Kateřina Zápotocká, která se ve firmě zabývá obchodem. V rámci firmy se teď porozhlíží společně s ostatními i po dalších developerských příležitostech. „Jako takovou další velkou výzvu bych brala, kdybychom mohli zrealizovat zdravotnické zařízení. Vnímám totiž, že je nedostatek domů pro seniory i Alzheimer center,“ přiblížila.

2MKZ, nezvyklý název firmy, co vlastně znamená?

Jsme rodinná firma 2MKZ a náš příběh píšeme už téměř deset let, od roku 2015, kdy nás v rámci podnikání spojila společná láska k nemovitostem a stavebnictví. Postupně jsme se začali rozvíjet a následně vznikl nápad jít vlastní cestou a vyzkoušet si, jaké by to bylo vymyslet a zrealizovat vlastní developerský projekt. A název 2MKZ vznikl spojením jmen zakladatelů, zároveň jmen členů naší rodiny. Jsou to tedy dva Milanové a Kateřina Zápotocký. Zároveň je v názvu ukrytá i Jana, kterou naleznete v logu.

Dsc 7567m
Kateřina Zápotocká. Foto: 2MKZ

Jak se řídí firma, když ji řídí celá rodina?

Rozdělení bylo poměrně jasné, táta s bratrem řídí stavby, já s mamkou zase obchod. V prvopočátku jsme dělali stavby na zakázku a nadchli jsme se pro rekonstrukce. A tím směrem jsme se pak vydali i v rámci vlastního developmentu.

Který byl první?

Prvním velkým developerským projektem pro nás byl Yasmin Apartments, který jsme dokončili na přelomu roku 2023/2024. Obsahuje celkem třicet atypických apartmánů. Původní hotel Jasmín z 80. let sloužil vždy k rekreaci a byl ve své době hojně navštěvovaný hlavně zahraniční klientelou. Byl však bohužel poplatný své době a poslední desetiletí už nebyl v provozu. Svojí hmotou a umístěním uprostřed lesa ale okouzlí každého, kdo ho navštíví. Zároveň je v dobré dostupnosti od sjezdovky Aldrov i snowparku Jizerka.

Takže jste se zaměřili na to, aby znova obnovil svou krásu i zevnitř?

Ano, apartmány v projektu jsou zajímavé svými dispozicemi, kde jsme se snažili maximálně využít každý prostor. Například původní jídelnu s podkrovím jsme proměnili na mezonetové apartmány, nefunkční bazén a kotelnu na moderní lofty. Tento projekt nám zároveň nastavil směr, kterým jsme se poté začali ubírat.

A to?

Začali jsme se zaměřovat na rekreační nemovitosti, hlavně na horách. Hory jsou pro nás odjakživa srdeční záležitostí a já osobně jsem tam strávila velkou část dětství. Na školu v přírodě se základní školou jsem jezdila i přímo do Vítkovic v Krkonoších a na sjezdovce Aldrov probíhalo moje první lyžování.

Co tedy dále?

V tuto chvíli máme dva horské projekty ve fázi realizace. Jedná se o horský projekt Pergamentka Apartments a projekt Víchovská vyhlídka. První z nich se realizuje na místě chátrající horské chalupy z poloviny 20. století. Původním vlastníkem byl majitel papírenské továrny a k tomu napovídá i sám název chalupy a nového projektu. Chalupa vždy sloužila k ubytování turistů i rekreačních spolků a jezdilo do ní mnohdy na jeden pobyt i skupiny v počtu 50 osob.

06312 Yasmin Jirisebek Print

Takže jste zachovali původní atmosféru?

Vzhledem ke stavu budovy se nám ji nepodařilo zachránit, vymysleli jsme tak projekt nový, který ale bude na historii odkazovat a hlavní štít bude směřovat stejným směrem, jako chalupa původní. Celkem bude projekt obsahovat 20 apartmánů o dispozicích 1+kk a 2+kk. Ve standardech projektu naleznete moderní obklady, dlažby a prostornou koupelnu, do které se hodí menší infrasauna pro aktivní odpočinek a relaxaci. Budoucím klientům nabízíme i službu kompletního vybavení jejich apartmánu. Pergamentka Apartments je ale také bezpochyby výjimečná svým výhledem na severní svah sjezdovky Aldrov. Zároveň se během několika minut pěšky dostanete i do největšího snowparku v Čechách, Jizerky.

Budeme klientům poskytovat službu osobního designéra, který společně s nimi navrhne ideální řešení nábytku.

A Projekt Víchovská vyhlídka?

To je výstavba dvou horských chalup v intravilánu obce Víchovská Lhota. Jedná se o menší komorní projekt, který je rozdělený na osm apartmánů s vlastními zahrádkami. Oba projekty plánujeme dokončit v tomto roce.

Vy jste už ale zamířili i mimo Českou republiku, a to do Chorvatska. Co se chystá tam?

V tuto chvíli jsme dokončili akvizici apartmánového domu v Chorvatsku, letos tam zahajujeme první sezonu krátkodobých pronájmů. Tuto rekreační nemovitost jsme hledali něco přes rok. Chtěli jsme si totiž doplnit naše rekreační portfolio i o nějaký klenot u moře a Chorvatsko pro nás bylo jasnou volbou. Našli jsme nemovitost, která splňovala všechny naše náročné požadavky a hlavně to, že má krásné výhledy, je kvalitně provedená, ale má také skvělou dostupnost k moři.

Villa Ze¦źevo (172)

V Chorvatsku se tedy „zdržíte“? Chystáte další projekty?

V tuto chvíli tam skutečně hledáme další investiční příležitosti. A to i stavební pozemky.

Plánujete pro letošní rok něco dalšího?

Letos nás čeká ještě jedno zahájení výstavby, a to v Rokytnici nad Jizerou, kde vznikne apartmánový dům přímo u sjezdovky. S tímto projektem se zase posouváme o kus dál, například tím, že budeme klientům poskytovat službu osobního designéra, který společně s nimi navrhne ideální řešení nábytku, ať už si klient rozhodne pro využívání apartmánu pro vlastní potřeby nebo pro krátkodobé pronájmy apartmánu.

Vichova (12 2023) 8

Stavět v Česku není podle zkušeností mnohých developerů jednoduché. Jaké jsou vaše zkušenosti? Co vás motivuje a naopak?

Největší motivací je samotné dokončení projektu a předání apartmánů klientovi. Celý proces developerského projektu zabere i několik let. Prvopočátek je ve výběru nemovitosti, pozemku a lokality, přes financování, architektonické zpracování, veškerou administrativu spojenou se stavebním řízením až po realizaci a předání. Největším oříškem developerského projektu je bezesporu samotné stavební povolení. Tato fáze je v Česku oproti jiným státům v Evropské unii neskutečně zdlouhavá. Mnohdy nelze ani odhadnout, kolik času nám vyřízení projektu zabere. Bohužel to pak velmi často má i vliv na cenu finálního produktu pro koncového zákazníka. Dalším oříškem je samotná stavba, hlavně pokud se jedná o rekonstrukce stávajících objektů. Mnohé komplikace se velmi často ukážou až při samotné realizaci.

Například?

Třeba stav střešní krytiny. S tím jsme poměrně dost bojovali v projektu Yasmin Apartments. Stav krytiny jsme nejprve považovali za dostatečný, ale v závěru jsme dospěli k tomu, že ji celou budeme muset vyměnit. A tyto situace si s sebou nesou i další vícenáklady. A to je mimochodem i jeden z důvodů, proč se také odebíráme do Chorvatska – tedy ta zmíněná rychlost stavebního řízení. Tam se vyřízení stavebního povolení počítá v řádech měsíců, v Čechách je to v řádech několika let.

Osobní cíl, který v podnikání mám, je vytvořit zdravou firmu s pevnými základy a dělat věci, které mi dávají smysl.

Ale vám se to daří.

Ano. A po dokončení stavby přichází ta euforie, kdy si uvědomíme, že to, co děláme, stojí za to. Z objektu, který byl už dávno poplatný své době vznikne po několika letech intenzivní práce moderní stavba, která má pro své nové majitele, i pro obec, užitek. A to je ta největší odměna.

Pro vás musí být ale i komplikací stavba v národním parku, má svá omezení.

Největší limity pochází z územních plánů. Například omezení počtu podlaží, výšky staveb a plochy zastavitelnosti. To musí korespondovat s celkovou investicí projektu a finální cenou pro koncového zákazníka. V Krkonošském národním parku jsou pak ale skutečně i omezení týkající se vzhledu stavby. Je potřeba dodržovat charakter území. Velmi často se jedná o typově dané obklady na vnější fasádu. Například je potřeba využívat dřevo a kamenné obklady.

04342 Yasmin Jirisebek Print

Jaký je váš stavební sen?

Rádi bychom se dále věnovali působení v rekreační oblasti a nemovitosti doplňovali i o různé služby, jako je například pěkné wellness. Naše pozornost začala směřovat i do jiných lokalit, než je horské prostředí. V Čechách je nespočet krásných míst, kam se lidé jezdí rádi rekreovat. Za mě to jsou třeba jižní Čechy nebo jižní Morava. Moc ráda se vracím na léto třeba do Třeboně, kde jsou krásné rybníky i příroda. Ale pokud bude příležitost, pak bych brala jako velkou výzvu, kdybychom mohli zrealizovat zdravotnické zařízení. V tuto chvíli totiž vnímám, že je poměrně velký nedostatek domů pro seniory nebo, že chybí Alzheimer centra.

A váš osobní cíl, napadá mě třeba „vdechnout život“ stovce původních objektů?

Osobní cíl, který v podnikání mám, je vytvořit zdravou firmu s pevnými základy a dělat věci, které mi dávají smysl. Ráda bych se vždy zaměřovala spíše na kvalitu než kvantitu. Věřím, že Česká republika je jedna z nejkrásnějších zemí, a to jsem už procestovala poměrně velký kus světa. A pokud se o ní budeme starat a pečovat, tak takovou i zůstane. Development je z mého pohledu nedílná součást správného chodu státu. Budeme klientům poskytovat službu osobního designéra, který společně s nimi navrhne ideální řešení nábytku. Osobní cíl, který v podnikání mám, je vytvořit zdravou firmu s pevnými základy a dělat věci, které mi dávají smysl.

Předchozí

Czech Photo společně se společností Golden Gate vytvořilo limitovanou edici fotografie na stříbře

Invaze do soukromí v digitálním věku

Další