SILVER GEN 925

|

Bones jako symbolika stability, pevného spojení, ale i volnosti a pohybu, které jsou pro Zdeňka Vacka podmínkou života i tvorby. Jednoduchost křehkých organických tvarů, které ovšem tvoří pevné rozmanité struktury, a tak možnost navrhnout šperk, jenž i v jemném, subtilním provedení zaujme, současně však může být robustní a dominantní. A navíc silně přitažlivá divnost motivu kostí v oblasti luxusního šperku rozhodly o tom, že právě Bones budou tvořit základ nekonečně se rozvíjející řady Báze.

Text: Redakce

Foto: Václav Jirásek, Kristina Reznik

Řada Báze přišla na svět na začátku roku 2020 v době, kdy Zdeněk Vacek obnovil svůj samostatný ateliér. „Báze vznikla z niterné potřeby znovu se definovat, najít tvary a rukopis, který bude jiný, nový a přesto můj,“ říká autor.

Klenotnické řemeslo i touha experimentovat

V kolekci se uplatnily dva základní principy Zdeňkovy tvorby – klenotnické řemeslo jako pevný základ s potřebou a touhou experimentovat a posouvat technické a technologické možnosti.

Konkrétní motivací zde bylo prozkoumat možnosti navrhování kompletně ve 3D prostoru. Kombinováním CADu a parametrického modelování vznikly jemné synapse v pevné organické struktuře.

Do Báze patří další dvě linie, Eroze a Lamely. Za kolekci Báze získal Zdeněk Vacek ocenění Czech Grand Design / Jewellery Designer of the Year 2020.

Stříbrná kolekce. SILVER GEN 925 obsahuje prsten, náramek, náušnice, náhrdelník a pin. Řada bude také postupně růst.

Synergie a síla v každém šperku

Bones symbolizují ještě další, nehmatatelnou rovinu. Spojení lidí a důležitost dlouhodobých mezilidských vztahů, které jsou křehké a je potřeba o ně neustále pečovat. Ti, kteří se na výrobě šperků podílejí, se znají a spolupracují mnohdy přes deset let a tato synergie a síla se zákonitě ukládá do každého šperku.

Dosud nikdy Zdeněk Vacek pod svým jménem neprezentoval stříbro. Vždy pracoval výhradně se zlatem a drahými kameny. „Linie Bones si ale o stříbro přímo řekla. Bones jsou především o rozmanitých tvarech, pravěké estetice, jejíž divnost a nepatřičnost v oblasti luxusního šperku přitahuje ty, pro něž je šperk názor, status. Bones je pro lidi, kteří dozráli k tomu, že se s touhle jinakostí chtějí spojovat “ říká Zdeněk Vacek.

K zaměření na výjimečné zakázkové klenoty a limitované high-end série šperků z drahých kovů a drahých kamenů tak nyní přibývá první stříbrná kolekce. SILVER GEN 925 obsahuje prsten, náramek, náušnice, náhrdelník a pin. Řada bude také postupně růst.

Zdeněk Vacek Foto Václav Jirásek

„Báze vznikla z niterné potřeby znovu se definovat, najít tvary a rukopis, který bude jiný, nový a přesto můj,“ říká Zdeněk Vacek.

Předchozí

Dotek designu

Úspěšný příběh „Made in Germany“

Další