SMÍCHOV CITY

|

Nové pražské centrum na nevyužívaném drážním brownfieldu

Území kolem nádraží Smíchov, které představuje jeden z nejatraktivnějších pražských brownfieldů, se mění v novou čtvrť Smíchov City. Ta má ambici stát se moderním centrem Prahy, a vytvořit tak alternativu k historickému jádru města. Projekt, který společnost Sekyra Group připravuje od roku 2003, zahrnuje téměř 400 tisíc metrů čtverečních bytových, administrativních, obchodních a veřejných ploch. Chybět nebudou ani rozsáhlé zelené prostory. Podle předpokladů zde bude po dokončení v roce 2032 pracovat a bydlet 12 tisíc lidí. Celkové investice přesáhnou 20 miliard korun.

Text: Redakce

Vizualizace: Archiv Sekyra Group

TOP EB

Smíchov City představuje největší developerský projekt ve vnitřní Praze v jejích novodobých dějinách. Zahájení výstavby předcházela pečlivá patnáctiletá příprava, která zahrnovala řadu předběžných studií, změnu územního plánu, řešení dopravní infrastruktury, a především velké mezinárodní architektonické soutěže.

Koncepci ocenili i komisaři UNESCO, podle nichž nová zástavba nenaruší světové památkové dědictví Prahy. Inovativní bylo i zapojení veřejnosti, která výrazně ovlivnila formu integrace zelených ploch a rozsáhlé pěší zóny do projektu i rozhodnutí developera zachovat komunitní centrum Radlická Kulturní Sportovna.

Podle principů města krátkých vzdáleností

Projekt je navržen podle principů města krátkých vzdáleností. V dochozí vzdálenosti nabídne práci, bydlení, veškerou občanskou vybavenost i velkoryse pojatá veřejná prostranství. Smíchov City tvoří dvě části – severní a jižní. Výstavba severní části byla zahájena v roce 2020, a to třemi domy, dvěma bytovými a jedním administrativním, které tvoří dohromady dva domovní bloky. První bytový dům by měl být dokončen ve druhém čtvrtletí příštího roku, druhý pak koncem roku 2023. Domy mají v parteru prostor pro obchod, služby i restaurace.  

Architektonická podoba severní části Smíchov City je výsledkem dvou mezinárodních soutěží. Unikátní návrh respektuje tradiční smíchovskou zástavbu. Aby byla dosažena atmosféra přirozeně rostlého města, podílí se na projektu více než dvacet tuzemských i zahraničních architektů.

Autorem urbanismu a nárožní administrativní budovy Na Knížecí je studio A69 – architekti. Budoucí rezidenti budou bydlet v domech navržených architektonickými studii Kuba & Pilař architekti, Haascookzemmrich STUDIO 2050, Chalupa architekti, LÁBUS AA – Architektonický, D3A nebo Projektil.

Důraz na udržitelnost

Společnost Sekyra Group dlouhodobě klade velký důraz na udržitelnost a tento přístup je patrný i na projektu Smíchov City. Prostřednictvím tepelných čerpadel je využívána geotermální energie. Střechy domů budou osázeny zelení a zatravněný povrch mohou na svých terasách zvolit i majitelé bytů.

Na rezidenční část naváže park, který bude mít charakter širokého, téměř kilometr dlouhého městského bulváru. Celkově na Smíchově přibudou více než dva hektary zelených ploch. Aleje stromů nabídnou průhledy na Pražský hrad, zlíchovský kostelík nebo Vyšehrad.

V jižní části Smíchov City vyroste komerční distrikt včetně rozsáhlého kampusu pro Českou spořitelnu, jenž bude otevřen i veřejnosti. Návrh čtyř budov se zelenými střechami pochází z dílny vítězů architektonické soutěže, studií Baumschlager Eberle Architekten a Pavel Hnilička architekti. Nedílnou součástí jižní části budou i významné veřejné stavby, mezi které patří například moderní dopravní terminál, zdravotnická zařízení či škola.  

Předchozí

VYŠEHRAD

ŠTVANICKÁ LÁVKA

Další