Spojení ortogonálního a organického tvarování

|

Společnost Passerinvest Group v březnu zkolaudovanou administrativní budovu Roztyly Plaza svým nájemcům. Stala se tak první nově otevřenou administrativní budovou v Praze v roce 2024. Nachází se v Praze 11, přímo u stanice metra C Roztyly. Jde o první budovu plánové výstavby v lokalitě. Sedmipodlažní budova byla navržena architektonickým studiem Aulík Fišer Architekti v souladu s blízkostí oblíbeného Krčského lesa.

Text: Redakce

Foto: Archiv Passerinvest Group

Hlavním cílem projektu bylo propojit atraktivní pracovní prostředí s kompletním funkčním zázemím i pro život mimo kancelář. Budova proto svým nájemcům nabídne nejen moderní kanceláře poslední generace, ale i občanskou vybavenost, komfortní dopravní dostupnost a také, díky přilehlému přírodnímu parku Nové Roztyly a Krčskému lesu, okolní zeleň s řadou míst pro relaxaci a podporu zdravého životního stylu. To vše činí z Roztyly Plaza unikátní kancelářský koncept, který reaguje na měnící se potřeby moderních firem a jejich zaměstnanců.

Dlouhodobě udržitelný urbanismus

„Jsem Pánu Bohu nesmírně vděčný, že se nám podařilo dokončit první etapu v lokalitě Nových Roztyl. Na toto území jsme poprvé vstoupili již v roce 2006 a od té doby se snažíme získat veškerá povolení, aby se ze zanedbaného brownfieldu stalo místo, kde budou lidé bydlet, pracovat, ale také rádi trávit volný čas. Dlouhodobě udržitelný urbanismus, kterému se naše společnost věnuje, je celoživotní práce a bez trpělivosti a správného týmu lidí by žádný projekt nevznikl,“ uvádí Radim Passer, zakladatel a generální ředitel Passerinvest Group.

S budovou Roztyly Plaza lokalita získává zázemí v podobě řady služeb a rovněž kultivované okolí stanice metra. Pro zaměstnance firem sídlících v budově je zajištěno komfortní pracovní prostředí v architektonicky krásném objektu s velkorysou střešní zahradou a nádherným vnitřním atriem, to vše v širším centru Prahy – a přesto v přírodě.

„Věřím, že další etapy, které zde plánujeme, budou přínosem pro celou Prahu a přetvoří nevzhledné území v moderní městskou část bohatou na zeleň, vodní prvky, ale i řadu míst k relaxaci i sportovnímu vyžití,“ dodává Radim Passer.

Iniciační krok k proměně okolí stanice metra Roztyly

„Roztyly Plaza vnímám jako významný iniciační krok k proměně okolí stanice metra Roztyly na skutečnou městskou strukturu v sousedství výjimečného přírodního parku Nové Roztyly. Jde o podobně významný počin, jakým bylo vybudování prvního objektu v bývalém brownfieldu dnešní Brumlovky pro společnost HP, čímž se kdysi úspěšně započala revitalizace této dříve zanedbané lokality,“ říká architekt Jan Aulík z Aulík Fišer architekti. Právě toto studio stojící za architektonickým ztvárněním Roztyly Plaza.

Budova nacházející se u metra linky C i v bezprostřední blízkosti lesa byla od počátku navrhována s ohledem na tento kontext. Důraz byl zároveň kladen na nízkou energetickou náročnost, udržitelnost a zachování krajinného rázu.

V přízemí dvorany jsou kromě míst vhodných například pro neformální pracovní setkávání také interiérové zahrady. Střešní zahrady jsou již samozřejmou součástí budov společnosti Passerinvest, v tomto případě těží z jedinečné blízkosti lesa a jsou vybaveny mnoha pobytovými prvky. Zajímavou součástí budovy jsou také umělecká díla – Světelný objekt ve dvoraně a pulsující vodní prvek v předpolí vstupu.

Architektonické pojetí projektu

„Návrh budovy je hybridní architektonickou formu kombinující ortogonální a organické tvarování. Linie zastavovací stopy budovy se tak dobře integrují do tvaru pozemku a nabízejí racionální řešení dispozic kancelářských ploch, oblé tvary v nárožích budovy odkazují na okolní přírodu Kunratického lesa. Tento princip zároveň umožňuje jasně odlišit hlavní vstupní část budovy od provozních částí, jako je vjezd do garáží nebo zásobování,“ komentuje architektonické pojetí projektu Jan Aulík.

V rámci lokality Nové Roztyly se počítá s navazující výstavbou, která by měla zahrnovat další administrativní a rezidenční etapy, kultivaci veřejného prostoru a rozvoj parkových ploch a zeleně.

Předchozí

MÍSTA S DUŠÍ

Architektura ČSSR 58–89

Další