Sport, technologie a umění

|

Nový rozměr závodu. Účastníci Jizerské 50 se stali poprvé součástí digitálního díla

Propojení sportu, technologií a umění. To mohli zažít fanoušci v rámci nedělního tradičního závodu Jizerská 50. Všichni běžci na trati totiž svým výkonem přispěli k finální podobě živé umělecké instalace, a to i za pomoci umělé inteligence. Toto dílo bylo umístěné na jediný den před obchodním centrem Arkády Pankrác v Praze.

Společnost T-Mobile se rozhodla skrze unikátní projekt propojit svět sportu a umění pomocí nejmodernějších technologií přenosu dat. Během nedělního závodu Jizerské 50 vzniklo vizuální dílo ve formě animace, která v reálném čase reflektovala dění na trati. Poprvé v České republice tak bylo možné sledovat a zachytit sportovní závod touto netradiční formou.

Představte si, že závodíte v běhu na lyžích v Jizerských horách, mírně fouká vítr a vás čeká první stoupák. Ve stejnou chvíli se na umělecké digitální instalaci před pražským obchodním centrem Arkády Pankrác objeví tisíce barevných částic rozpohybovaných nejrůznějšími typy dat – od počasí po rychlost běžců. Vznikne tak naprosto unikátní umělecké dílo, které pohánějí anonymizovaná data sbíraná přímo v Bedřichově a přenášená 5G sítí T-Mobile do Prahy. Hlavním záměrem operátora bylo reálně demonstrovat využití moderních technologií, které otevírají nové možnosti do dalších oblastí. V tomto případě například ukazuje na možné spojení fyzického offline světa pohybu, online světa dat a moderního umění, což může oslovit širší populaci.

„V dnešním digitálním světě s široce dostupnými technologiemi vidíme spoustu příležitostí k propojování zdánlivě nespojitelného. Virtuální spojení sportu a umění skrze náš projekt může nadchnout nejen sportovce, ale i milovníky designu, umělé inteligence nebo technologického pokroku. Dílo může různé komunity oslovit i propojit a každý se může nechat instalací na chvíli ‚unést‘,“ dodává Ladislav Báča, ředitel značky a marketingové komunikace společnosti T-Mobile Česká republika.

Celý „umělecký přenos“ vytvořila kombinace umělé inteligence, kreativních nápadů, a především aktivity všech závodníků na trati. Vznik díla umožnily nejmodernější technologie 5G sítě T-Mobile. Jednalo se o kombinaci real-time dat sesbíraných přímo na trati v Bedřichově v čase závodu, jež zahrnovala data o počasí a pohybu na trati, ale také geografických dat a vizuálních prvků naprogramovaných na základě dat z loňského ročníku závodu Jizerská 50. Právě anonymizovaná data o pohybu/výkonu letošních více než 4 000 závodníků sehrála ve finální podobě uměleckého díla velmi důležitou roli.

Předchozí

Pětihvězdičkový hotel a galerie v jednom

Slavnostní křest E&B, tentokrát v showroomu Decoland a Dorelan

Další