Typ skla použitý v oknech je klíčový pro fyzické, ale i duševní zdraví

|

V době, kdy stále více lidí pracuje z domova a tráví v interiéru většinu času, má dostatek denního světla významný dopad na lidské zdraví. Interiéroví designéři často zdůrazňují, že bílé stěny a podlahy jsou nejlepším způsobem, jak osvětlit byt, ale často se zapomíná na význam okenních otvorů. Michal Široký, odborník na sklo ze společnosti Saint-Gobain, vysvětluje, jaký vliv na propustnost světla může mít typ skla ve windows.

V dnešní době průměrná osoba tráví až 90 % svého času v interiéru. Tento způsob života však často vede ke snížení přirozeného osvětlení, což může negativně ovlivnit nejen naše fyzické, ale i duševní zdraví. Široký zdůrazňuje, že primární úlohu při zajištění dostatku světla hrají okna, jejichž hlavním účelem je propouštění světla. Velká okna s trojskly navíc mohou přispět ke snížení energetické náročnosti budov.

Orientace budovy, rozměry oken a typ skla jsou klíčové faktory ovlivňující množství světla v interiéru. Široký upozorňuje, že volba skla by měla být přizpůsobena specifickým potřebám každé světové strany, protože od jihu a jihozápadu proniká nejvíce tepla.

Dříve se však při projektování domů často nepřikládala dostatečná pozornost dostatku světla, což vedlo k potemnělým interiérům. Téma dodatečného prosvětlení je proto důležité pro interiérové designéry. Široký zdůrazňuje, že volba vhodného skla může výrazně zvýšit denní osvětlenost místnosti, což může přispět k celkovému pohodlí a produktivitě.

Předchozí

Vitra Design Museum představuje výstavu s názvem Transform!

HRA BAREV

Další