Útlum stavebnictví pokračuje

|

Scaffolding and scaffolding with wooden decks, against a blue sky. Performing construction work at height. Construction safety

Stavební produkce v květnu meziročně klesla o 2,7 %. Meziměsíčně byla vyšší o 1,0 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 11,4 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 16,1 %. Meziročně bylo zahájeno o 34,9 % bytů méně. Dokončeno bylo o 3,1 % bytů více.

Stavebnictví si po slabším dubnovém výsledku připisuje za květen malé plus. Jeho produkce se totiž tentokrát zvýšila o 1 %, a to jak díky pozemní výstavbě, tak budování infrastruktury. V meziročním srovnání nicméně celé odvětví zůstalo čtvrtý měsíc za sebou v červených číslech.

Jak už napovídaly dřívější podrobné statistiky HDP, ochota firem investovat se v letošním roce soustředí spíše do oblasti strojů a zařízení než do výstavby. Současně zájem o investice do bydlení zůstává nízký odráží se tak ve slabší bytové výstavbě.

Meziroční propad zahájené výstavby nových bytů vypadá velmi dramaticky (-35 %), avšak nelze přehlížet i vysoký srovnávací základ. Loňských pět tisíc nových bytů zahájených v jednom měsíci byl výjimečný výsledek dosažený rozjezdem velkých projektů mimo Prahu.

V každém případě ani srovnávací základ nemění nic na tom, že je bytová výstavba v útlumu. Od začátku roku se počet nově stavěných bytů snížil o pětinu, v ročním vyjádření se staví už zase méně než 40 tisíc nových bytových jednotek. Dvouciferný pokles se přitom dotýká i Prahy a Středočeského kraje, kde jsou ceny nových bytů tradičně nejvyšší.

S rozjezdem bytové výstavby lze počítat až s návratem poptávky, kterou stále ještě brzdí vysoké úrokové sazby. Přesto drobné náznaky zlepšování jsou již vidět v podobě rostoucích nových hypoték, jejichž objemy už třetí měsíc v řadě překonaly hranici 10 mld. korun.

Stavebnictví i bytová výstavba letos zažívají slabší období a s největší pravděpodobností rok 2023 zakončí poklesem. Na druhou stranu nižší poptávka ze strany stavebních firem přispěje k normalizaci cen stavebních materiálů, které v loňském roce prudce zdražovaly. Už výsledky průmyslu napovídají, že zájem o tyto vstupy výrazně slábne a tlak na pokles cen se zvyšuje.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS

Předchozí

Skleněné skvosty

Výjimečná technologie dálkového odečtu energií

Další