Výjimečná technologie dálkového odečtu energií

|

Společnost ista Česká republika, která patří k průkopníkům výjimečné technologie dálkového odečtu energií na našem trhu, instalovala již 10 000 sběrnic a odečítá jimi téměř milion přístrojů. Technologii uvedla na trh již před 13 lety, a právě sběrnice dat, která i letos získala ocenění během veletrhu Infotherma, je srdcem celého systému. Jubilejní sběrnice byla instalována 21. 3. 2023 v bytovém domě na Praze 1 a uživatelé bytů v tomto domě již nebudou obtěžováni pochozími odečty energií.

Text: AD

Foto: ista Česká republika

Dálkový odečet energií

Systém dálkového odečtu energií využívá v tuto chvíli již 71 % zákazníků společnosti ista Česká republika. Celý systém spravuje a řídí inteligentní sběrnice dat, která komunikuje se zařízeními v systému, sbírá a přenáší data z měřičů tepla, poměrových rozdělovačů tepla, vodoměrů, případně i elektroměrů a plynoměrů na server prostřednictvím rádiové sítě mobilního operátora. Následně se data elektronicky importují do systému rozpočítávání nákladů energetických monitorování nebo správcovských programů.

Sběrnice dat je umístěna ve společných prostorách objektu a vyniká velkým rozsahem přijímání signálu, takže není třeba instalace dalšího přenosového zařízení. Je napájena baterií s životností 10 let.

V čem je výjimečné technické řešení ista?

„Jde o unikátní a spolehlivý systém, kdy přístroje komunikují mezi sebou a odesílají měřené hodnoty jednou za sedm dnů. Jedna sběrnice sbírá a předává data až z 300 přístrojů. Je vybavena bateriovým napájením a integrovanou SIM kartou (podpora LTE). Nepřetržitý dohled nad přístroji zajišťuje naše dohledové centrum. Z dlouhodobého sledování odečtů vychází úspěšnost 99,6 %, což znamená, že z 1000 přístrojů jen čtyři nekomunikují,“ vysvětluje technický ředitel ista Česká republika David Samek a dodává: „Rád bych také zdůraznil, že přenos dat je šifrovaný, plně v souladu s požadavky GDPR.“

A jak vnímá úspěch ista technologie ředitelka a jednatelka ista Česká republika Jana Machková? Říká, že ji především těší, že technologie měla u klientů úspěch i před zavedením legislativní povinnosti v rámci transpozice směrnice EED do české legislativy (zákon č. 406/2000 Sb. povinnost instalace měřičů s dálkovým odečtem  od 1. 1. 2022). To podle ní dokazuje, že digitalizace v oboru měření a rozúčtování je vnímána pozitivně jak správci budov, tak i předsedy SVJ.

Technologie dálkových odečtů představuje současný standard získávání a zpracovávání dat. Díky automatickému a průběžnému získávání údajů o spotřebě je možné využívat i nadstavbové služby, například průběžné sledování spotřeby energií domu i domácností prostřednictvím portálu ista24. Portálové služby budou navíc hrát klíčovou roli od 1. 1. 2024, kdy bude v platnosti legislativní povinnost poskytovat měsíční informace o spotřebě uživatelům bytů dle novely zákona č.67/2013 Sb. Společnost ista je technologicky připravena na poskytování měsíčních informací o spotřebě a nyní testuje tuto novou funkci portálu s vybranými klienty.

„Neustále vylepšujeme naše produkty, sledujeme trendy v oboru i vývoj legislativních povinností v Česká republice, abychom byli i nadále spolehlivým partnerem pro naše klienty a byli jim oporou  v jejich povinnostech správců budov a předsedů SVJ,“ zdůrazňuje Jana Machková.

sbernice dat
Sběrnice dat
Předchozí

Útlum stavebnictví pokračuje

Architekt obci 2023

Další