V Praze v Preslově ulici bude postavena nová technická budova pro Švandovo divadlo

|

V Praze na Smíchově bude Švandovo divadlo mít v Preslově ulici novou technickou budovu. Tento nový dům nahradí stávající, který město původně plánovalo rekonstruovat, ale kvůli technickým problémům se od tohoto záměru nakonec upustilo. Náklady na výstavbu této budovy, kde budou mimo jiné umístěny zkušebny, jsou odhadovány předběžně na 220 milionů korun. Tuto informaci dnes zveřejnil náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Nová budova bude sloužit také jiným pražským divadlům.

„Původní úvaha byla pouze rekonstruovat provozní objekt a vytvořit tam kreativní centrum, nakonec padlo, vzhledem ke stavu, tento objekt strhnout a postavit úplně nový,“ uvedl Pospíšil.

Detailní statický průzkum budovy ukázal, že původní návrh rozšíření na současnou budovu není proveditelný. Proto město na podzim roku 2022 zastavilo projektové práce na původním plánu a v březnu 2023 dalo vedení divadla za úkol vypracovat nový projekt.

V nové budově budou k dispozici pět nových zkušeben a dvě laboratoře pro light a sound design, které budou sloužit jako místo spolupráce pro akademickou sféru, nezávislý sektor a veřejnost. Provozní příjmy z tohoto kreativního centra by měly v budoucnu pokrýt provozní náklady. Nedostatek zkušeben je v pražském divadelním prostředí problémem. „Pokud bude tento objekt postaven, nebude využíván pouze Švandovým divadlem, ale také dalšími pražskými divadly,“ dodal Pospíšil.

Švandovo divadlo je třetím nejstarším divadlem v Praze po Stavovském a Národním divadle a letos 1. října oslaví 143. výročí svého založení.

Předchozí

Z pošty domov pro seniory? I to jde!

Práce pod heliportem v liberecké nemocnici jsou momentálně nejzajímavější na celém staveništi

Další