Věci, které fungují, mě nebaví

|

Robert Vít je nadšený sportovec a úspěšný podnikatel mnoha profesí, zakladatel a spolumajitel mnoha firem. Věnuje se mimo jiné i developmentu. Říká, že ho baví život, zajímaví lidé a hlavně jejich příběhy. Nabízíme tedy rozhovor a povídání o jeho zajímavém příběhu.

Text: Michaela Výtisková

Foto: Michael Tomeš

Jste vášnivým sportovcem a sport má ve vašem životě velký význam. Jak jste se vlastně ke sportu dostal?

Ano, sport byl a je téměř nedílnou součástí mého života. Ke sportu jsem se dostal prostřednictvím toho, že jsem byl jako dítě poměrně často nemocný. Jeden moudrý lékař tehdy poradil mé mámě, že její syn (tehdy mi bylo asi šest let), potřebuje čistý vzduch a hlavně pohyb.

Přestěhovali jsme se tehdy ze Smíchova na tehdejší periferii, na Kavčí hory. Tam jsem se tenkrát přihlásil do atletického oddílu na stadionu Děkanka.

Dnes žijete střídavě v Německu a střídavě v Česku, kde se cítíte víc doma?

Žiji od roku 1982 v Bavorsku a doma se cítím všude, kde mám okolo sebe lidi, které mám rád. Stejnou otázku mi kdysi položil jeden CSU politik – a já mu odpověděl, že jsem Evropan, žijící velmi rád v Bavorsku. Česko a zvlášť Praha jsou však moje srdcovka.

Kde začala vaše podnikatelská kariéra?

Ihned po mé emigraci v roce 1982. Díky sportu jsem v Marktredwitzu, kde mne po hledání po celém Německu chtěli do volejbalového mančaftu.

Dodržel jsem po celou dobu premisu, že se nikdy nenechám zaměstnat a že budu nezávislý podnikatel (více o kariéře viz box, pozn. redakce).

A pak přišla práce ve firmě INECO, jakou pozici tam nyní zastáváte?

Společnost INECO jsem založil v roce 1993 se dvěma kolegy z Prahy. Jedním z nich je můj spolužák Petr Jířele, který je mým společníkem dodnes. Je odpovědný za operativní provoz, já řeším pouze věci ohledně nových technologií a strategii firmy. Protože moje motto zní: „Věci, které fungují, mne přestávají zajímat.“

Můj kolega a spolumajitel firmy je introvertní člověk, já jsem spíše extrovert. Naše spolupráce nám dobře funguje již velmi dlouho. Když totiž něco ve firmě funguje, tak se do toho nepletu!

Jako podnikatel se řídím následující zásadou: „Žít a nechat žít, vydělat a nechat vydělat.“

Jak jste se dostal k developmentu a na jakých projektech spolupracujete?

K developmentu jsem se dostal prostřednictvím energetických projektů se společností ORCO Praha. A protože je stavařina moje původní povolání, vystudoval jsem Stavební fakultu na ČVUT v Praze, tak jsem měl od začátku k developmentu úzký profesionální vztah.

Zajímají nás především středně malé developerské projekty – jak bytové, tak logistické – založené na dobrém urbanistickém řešení. Byl jsem totiž vždy zastáncem funkcionalismu v architektuře, přesně podle mého dalšího motta: „Co funguje, je pěkné.“

Jak byste popsal sám sebe?

Baví mne život, baví mě zajímaví lidé a hlavně jejich příběhy. Kdybych měl napsat knihu jen o našich příbězích nebo příbězích našich kamarádů, měla by nejméně tisíc stránek! Zbožňuji prostě nádherné lidi a jejich zajímavé příběhy!

Proč vás nebaví věci, které fungují?

Věci, které fungují, nemohou přece nikoho dlouhodobě bavit. Život je změna! A bez změny není pokrok! Jakmile někdo ustrne a přestane být výsostně zvědavý, tak přestane být zajímavý a hlavně zábavný.

Co vás naučil sport a jak to nyní uplatňujete v podnikání?

Jen podotýkám, „výkonnostní sport“ mi dal pokoru a hlavně snahu hledat chyby sám v sobě a chovat se pokud možno férově. Špičkový sport člověka naučí překonávat bolest a porážky.

Jaký je váš největší podnikatelský úspěch a naopak neúspěch?

Mým velkým úspěchem je fakt, že se mi podařilo své sny uskutečnit. Mé firmy dodnes fungují a lidé v nich moji podnikatelskou filozofii sami šijí a dodržují.

A mé neúspěchy? Těch bylo určitě velmi mnoho. Nevím, který bych mohl klasifikovat jako ten největší. Byly však pro mne a můj život zdaleka nejdůležitější, protože jsem vždy věděl, že je musím překonat a vždy začít znovu. To bylo to nejlepší, co mne dostalo vždy oběma nohama zpátky na zem.

Jak nejraději odpočíváte?

Neodpočívám, aktivita je můj koníček.

Robert Vít

V letech 1983 až 1992 byl spolumajitelem a zakladatelem inženýrských firem SEVAR GmbH a UTEKO GmbH, působících v oblasti průmyslu a životního prostředí a energetiky. Jako spolumajitel byl zodpovědný za projekci a realizaci projektů pro městské čističky odpadních vod a průmyslové podniky. Obě firmy uskutečnily po dobu jeho spolupůsobení a vedení přes 1000 zakázek v obou oborech jak v Německu, tak v Evropě a USA.

V roce 1992 se osamostatnil v oboru energetických zařízení, alternativních biopaliv, likvidace komunálních a průmyslových kalů. Je zakladatelem a vlastníkem firem RV ESTATE, EXPORT IMPORT ROBERT VIT Marktredwitz, CENTRIVIT Praha (nyní jen zakladatel), INECO Praha, INECO SLOVAKIA Košice, CENTRIVIT SLOVAKIA Košice, PURATEK Marktredwitz a EPE Bratislava.

Jeho developerská firma se podílela na mnoha projektech. Šlo například o 12 bytovek ve Vídni, dále to byla Cardonnay Villa v Chorvatsku a další developerské projekty v České republice, na Slovensku a v dalších zemích jako Rakousko či Chorvatsko.

Je absolventem Stavební fakulty ČVUT v Praze. Od roku 1982 žije v Německu.

Předchozí

Perfektní dovolená na míru

Aktuální trendy v kancelářském designu

Další