VLTAVSKÁ FILHARMONIE: výstava soutěžních návrhů

|

Kde zakotví hudba? Už to slyšíte? 120 týmů z 25 zemí. 19 finalistů. 1 vítěz. Nová výstava v CAMPu představuje soutěžní návrhy na novou koncertní síň. Co všechno vznik budovy filharmonie přinese? Proč má stát na Vltavské? Jak bude řešena v jejím okolí doprava? A kde budou stromy? To vše se dozvíte na výstavě, kterou zahájí 12. července celodenní festival. Výstava potrvá do 18. září 2022.

Během posledního století dalo pražské hudební prostředí vzniknout hned několika symfonickým orchestrům, paradoxně se však za tu samou dobu hlavní město nedočkalo žádného nového koncertního sálu. Dvořákova síň Rudolfina z roku 1885 a mladší Smetanova síň Obecního domu z roku 1912 sice prošly důkladnou rekonstrukcí, stále se však jedná o sály historické, které postrádají potřebný prostorový i technický standard staveb pro symfonickou hudbu 21. století. Taková by naopak měla být nová budova Vltavské filharmonie, jejíž podobu vybrala Praha v mezinárodní architektonické soutěži.

Expozice soutěžních návrhů budovy Vltavské filharmonie v Centru architektury a městského plánování podrobně představuje výsledky mezinárodního architektonického klání, do kterého se přihlásilo celkem 120 týmů z 25 zemí. Finalisté vybraní odbornou porotou odevzdali 19 soutěžních návrhů, ze kterých v květnu tohoto roku vzešel vítěz.

Návštěvníci mají příležitost se v Černém sále seznámit se všemi soutěžními projekty – informace o návrzích jsou zprostředkované velkoplošnou projekcí, fyzickými modely, detailní srovnávací prohlížečkou na dotykovém panelu a volně dostupným katalogem včetně karet jednotlivých projektů. Součástí výstavy je také podrobné hodnocení mezinárodní poroty. Bílý sál představuje práci vítězného týmu – dánského architektonického ateliéru Bjarke Ingels Group (BIG),jenž kromě domovské Kodaně sídlí také v Londýně, New Yorku, Barceloně či Šen-čenu. Zde může návštěvník mj. zhlédnout rozhovor se zakladatelem studia – Bjarkem Ingelsem a dozvědět se tak více přímo od jednoho z hlavních autorů budoucí pražské ikony.

CAMP_Vltavská filharmonie
Předchozí

Přemýšlíme za naše zákazníky

V místě hradeb pěší zóna

Další