Výdaje na digitalizaci stavebního řízení by měly činit 650 milionů korun

|

Stavba Smíchov City, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons ( CC-BY-SA-4.0)

Celková částka vyčleněná ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) na digitalizaci stavebního řízení by v horizontu dvou až tří let měla po započtení výdajů na hardwarové vybavení činit 650 milionů korun. Uvedla to mluvčí ministerstva Veronika Hešíková s tím, že digitalizace by měla být zavedená za přibližně třetinu částky, za kterou měl být celý projekt realizován za předešlé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO). Současnou podobu digitalizace však kritizují některé subjekty a odborníci, kteří si nejsou jistí, zda se ji resortu povede zavést v uvedený termín.

Digitalizace je součástí novely stavebního zákona, který by měl nabýt platnosti 1. července. Ta byla dříve už dvakrát odložena. Celková částka za digitalizaci stavebního řízení se všemi plánovanými funkcemi by v horizontu dvou až tří let mohla dosahovat zhruba 330 milionů korun. Co se týče hardwaru, tak při započítání i další související infrastruktury MMR vyčlení na vybavení a dlouhodobého úložiště dokumentů zhruba 650 milionů korun,“ přiblížila Hešíková.

Resort pod vedením Dostálové vypsal tendr na dodání systému digitalizovaného stavebního řízení za 1,9 miliardy korun. Ivan Bartoš (Piráti) poté, co resort převzal, ale tendr nechal zrušit a vypsal novou soutěž s jiným dodavatelem, který by systém měl zřídit levněji a miliardu korun přerozdělil mezi kraje.

Dostálová chtěla dodat systém v ucelené podobě, Bartoš se ale rozhodl digitalizaci zavádět po částech. Bartošův tendr Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v září zrušil. MMR následně zadalo vytvoření části systémů pro digitalizaci stavebního řízení bez soutěže v hodnotě 37 milionů Kč stejné společnosti InQool. ÚOHS následně také vydal předběžná opatření zakazující plnění soutěže z éry Dostálové, ve kterém ale současné vedení MMR stejně nemělo v plánu pokračovat.

Informace na Portálu stavebníka

V praxi bude digitalizované stavební řízení v současné podobě podle MMR fungovat tak, že veškeré informace o probíhajícím řízení budou k dispozici na Portálu stavebníka. U jednotlivých řízení se budou evidovat informace o všech osobách a účastnících řízení a systém bude připojen na základní registry. Po přihlášení bude uživatel vědět, v jakém stavu jeho řízení je. Uvidí také, kdo se už k návrhu vyjádřil, a bude mít přístup ke všem potřebným dokumentům.

Praha Pankrac Stavba Parkview 3a
Stavba, Praha – Pankrác. Iustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-SA-3.0)

Orgány a úřady budou pracovat v jednotném informačním systému stavebních řízení. Data stavebníci vyplní do elektronických formulářů na portálu a dokumenty by následně měly být přístupné z jednoho úložiště. Pokud budou úředníci a stavebníci chtít, mohou si vše zobrazit v PDF, nebude to ale nutnost nebo povinnost. Další funkce bude resort postupně přidávat po 1. červenci.

Současnou podobu digitalizovaného stavebního řízení kritizuje řada subjektů, kterých se konkrétně změna v legislativě dotýká. Vedle odborníků a analytiků se ke kritice přidaly také svazy, obchodní komory a asociace. Většina z nich se obává, že se digitalizace nepodaří do 1. července reálně zavést, což může vést k pozastavení povolovacího a stavebního procesu v ČR. Mezi kritiky patří například Svaz měst a obcí, Asociace developerů nebo Platforma pro zdravý stavební zákon.

Zdroj: ČTK

Předchozí

Lucie Trnková: Z topmodelky návrhářkou luxusních doplňků a šperků

FOR VITAL. Doplňky, které dodávají tělu zdraví

Další