Za architekturou a designem do NTM

|

Text: Jana Chuchvalcová

Foto: NTM

Téměř do poloviny příštího roku je možné shlédnout v Národním technickém muzeu (NTM) dvě zajímavé výstavy zaměřené na mimořádné osobnosti české architektury a designu.

Bedřich Feuerstein, architekt

Praha–Paříž–Tokio

Velkoryse koncipovaná výstava prezentuje život a fascinující rozsah tvorby Bedřicha Feuersteina. Poprvé je v ucelené formě představeno Feuersteinovo dílo v architektuře, scénografii, divadelním kostýmu a v grafickém, užitém a nábytkovém designu. Opomenuta nezůstává ani jeho vynikající volná výtvarná tvorba.

Autorka výstavy Helena Čapková, která se dlouhodobě této osobnosti věnuje, využila rozsáhlý osobní fond Bedřicha Feuersteina uložený v Archivu architektury a stavitelství NTM, který doplnila o exponáty z jiných veřejných i soukromých sbírek. Návštěvníky zaujme např. soutěžní návrh na pardubické krematorium z roku 1919 či modely architektonických staveb např. nemocnice Sv. Lukáše v Tokiu z roku 1928 nebo plakáty pro hru K. Čapka „R.U.R.“ z roku 1921 a pro hru Voskovce a Wericha „Osel a Stín“ z roku 1933.

Autorka výstavy Helena Čapková o výstavě napsala: „Malíř, architekt a designér Bedřich Feuerstein (1892–1936) se významně zapsal do světových dějin umění jako průkopník scénografie, například jako autor prvního výtvarného pojetí divadelní hry Karla Čapka ‚R. U. R.‘ (1921). Dalšími významnými počiny, které měly mezinárodní přesah, byly stáž a spolupráce s věhlasným architektem, ‚virtuózem železobetonu‘, Augustem Perretem (1874–1954) v Paříži (1923–1925) a práce pro architekta Antonína Raymonda (1888–1976) v Japonsku na konci dvacátých let.

Výstava postihuje nejen fascinující rozsah tvorby Bedřicha Feuersteina, ale publikum patrně zaujme i technologická bravura architektonického díla, jež představí několik modelů (zvláště pro výstavu byly vyrobeny modely úspěšného soutěžního návrhu na Riegrovu mohylu na Kozákově, 1914, a nemocnice Sv. Lukáše v Tokiu, verze z roku 1928), technická dokumentace a dále obrazy či texty v interpretaci architekta výstavy Davida Vávry.

Výstava se koná v NTM do 15. května 2022.

Jan Tatoušek – umělec v technice, architekt v designu

Výstava je první retrospektivou tvorby akad. arch. Jana Tatouška (1929-2021), pozoruhodné osobnosti z naší silné průkopnické generace průmyslových designérů. Z jeho tvorby s velice širokým záběrem zaujme návštěvníky například motocykl Jawa UŘ-SST (Super sport Tatoušek) tzv. Bizon nebo soubor originálních návrhů palubních přístrojů a přístrojových desek pro PAL Kbely z konce 50. let a první poloviny 60. let minulého století.

Jan Tatoušek absolvoval v roce 1959 ateliér užité architektury prof. Pavla Smetany na VŠUP. Jeho designérská tvorba se vyznačovala mimořádně širokým záběrem. Zároveň se nesmazatelně zapsal i do dějin „designu všedního dne“. Od konce padesátých let do počátku let devadesátých totiž spolupracoval na vývoji palubních přístrojů, přístrojových desek, volantů a dalších prvků interiérů prakticky všech výrobců našich motorových vozidel včetně osobních škodovek, nákladních tater a liazů i reprezentačních vozů Tatra. Výraznou stopu zanechal také jako externí designér podniku TESLA Litovel, pro který navrhl několik realizovaných gramofonů a řadu prototypů včetně televizoru, ale i zesilovač, který si nechal vyrobit pro vlastní potřebu. Zapomenout nesmíme ani na charakteristické a všudypřítomné ovladače elektrických přístrojů pro průmysl, řešené jako ucelený systém s nezanedbatelnou estetickou i informační hodnotou, které byly vyráběny v závodě Elektropřístroj Písek.

Jiří Hulák, vedoucí oddělení designu NTM a spoluautor výstavy upřesnil: „Designérská tvorba Jana Tatouška se vyznačovala mimořádně širokým záběrem od obráběcích strojů a drobnějších prácí pro strojírenský a elektrotechnický průmysl přes dopravní prostředky a audiotechniku až po pianina Petrof, a konečně i práce na pomezí designu, užitého umění a architektury. Cílem výstavy je ukázat estetické i uživatelsky funkční kvality Tatouškových designérských prací, autorovu invenci, konzistentní přístup i nadhled. Na příkladech konkrétních trojrozměrných exponátů jako jsou modely, prototypy i výrobky, dochovaných fotografií a unikátních kresebných studií ve spojení s citacemi i nově sepsanými autorovými vzpomínkami jsou přiblížena Tatouškova východiska, přístup k danému tématu i způsob uvažování o designu jako takovém.“

Výstava se koná v Malé galerii expozice Architektura, stavitelství a design NTM do 12. června 2022.

Předchozí

Bílá a pohádková zima v Česku

Když se „Obsession“ stane vaší láskou

Další