Zájem o úvěry na udržitelné bydlení roste, hodnota nemovitostí se díky nim zvyšuje

|

Zateplení domu, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-SA-3.0)

Instalace solárních nebo fotovoltaických panelů, zateplení budov přes izolaci střech, zdí či výměnu oken nebo třeba modernizace vytápěcích a chladicích systémů. Na to vše lze využít úvěry na ekologické nebo udržitelné bydlení. Ty mají podpořit investice domácností do zlepšení energetické efektivity, využití obnovitelných zdrojů energie a mít pozitivní dopad na životní protředí. A jak potvrzují různé finační instistuce, zájem o ně roste.

Úvěry na udržitelné bydlení poskytují různé finanční instituce. Banky a stavební spořitelny například nabízejí úvěrové produkty zaměřené na financování vylepšení domácností nebo novostaveb s důrazem na udržitelnost. Existují ale také vládní a regionální programy poskytující granty, úvěry s výhodnější úrokovou sazbou, dotace, daňové úlevy nebo jiné finanční pobídky pro podporu ekologického bydlení, stejně jako nebankovní fondy, které kladou důraz na inovace nebo sociální dopad. Všichni tito poskytovatelé reagují na rostoucí zájem veřejnosti o udržitelné bydlení a na legislativní opatření, která podporují energetickou efektivitu a udržitelnost.

Úvěry na udržitelné bydlení mohou investoři využít na širokou škálu opatření – nejčastěji to je instalace solárních nebo fotovoltaických panelů, dále zateplení budov, konkrétně izolace střech, zdí a také výměna oken. Peníze také využívají na modernizaci vytápěcích a chladicích systémů, které vyměňují za jejich účinnější a ekologičtější varianty. Kromě úspor při vytápění majitele domů zajímají také možnosti instalace systémů pro šetrnou správu vody nebo systémy na sběr dešťové vody.

Zájem o úvěry na udržitelné bydlení roste se zvyšujícím se povědomím o klimatických změnách a legislativních opatřeních, které podporují energetickou efektivitu a udržitelnost. „Podle našich zkušeností také mnoho lidí a firem hledá způsoby, jak snížit své energetické náklady, ale také zvýšit hodnotu svých nemovitostí, což právě úvěry na udržitelné bydlení umožňují,“ říká úvěrový specialista ze společnosti FinGO Petr Motáček.

Hodnotu nemovitostí zvyšují i všichni ti, kteří se přihlásili do nového dotačního programu „Oprav dům po babičce“, který je zaměřený na kompletní renovaci starších domů – také s cílem výrazně snížit energetické náklady na její provoz.

Až milion korun

Požádat o dotaci mohou vlastníci rodinných domů nebo rekreačních objektů, pokud v nich mají trvalé bydliště, kteří jsou ekonomicky aktivní. Tedy zaměstnanci, zaměstnavatelé, osoby samostatně výdělečně činné, pracující důchodci, pracující studenti, stejně jako třeba rodiče na mateřské dovolené.

Hlavním kritériem pro její získání je realizace optimálního zateplení stěn, střechy a podlah, které přináší požadované energetické úspory. Součástí žádosti o dotaci může být i podpora dalších úsporných opatření, včetně instalace fotovoltaiky, výměny kotle, pořízení tepelného čerpadla, zavedení systémů pro sběr a využití dešťové nebo odpadní vody, realizace zelené střechy, větrání s rekuperací, instalace nabíječky pro osobní elektroauto a dalších.

Při správném podání žádosti lze na optimální zateplení získat až jeden milion korun, a to i zálohově předem, upozorňuje Motáček. Další finanční prostředky jsou pak připravené na podporu ostatních úsporných opatření, včetně rodinného bonusu 50 tisíc korun na každé nezaopatřené dítě, takže celkově může dotace pokrýt až polovinu výdajů.

Kdo někdy stavěl, nebo spíš rekonstruoval, tak ví, že starší dům skýtá při opravě řadu nečekaných, většinou nepříjemných a dost nákladných překvapení. Proto program Oprav dům po babičce doplňují od letošního roku garantované úvěry, které budou poskytovat stavební spořitelny. Úroková sazba byla v současné době zastropována na 3,5 % a splatnost může být až 25 let. V reakci na pokles úrokových sazeb ze strany ČNB se ale může tato sazba ještě snížit.

„Jako první na to zareagovala Raiffeisen stavební spořitelna, která nabízí úrokovou sazbu 3,45 % s pětiletou fixací a splatností 20 let. Hned po ní zveřejnila nabídku Modrá pyramida, která jde na trh se sazbou 3,19 % s fixací až do splatnosti úvěru, tj. až 25 let. Během pár dní by se měly připojit i ostatní stavební spořitelny,“ uvádí Motáček z FinGO.

Heat Pump Installation (51323299230)
Insatalace tepelného čerpadla, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-2.0)

Tyto úvěry s dotačním poradenstvím mají za cíl urychlit tempo renovací, snížit energetickou náročnost budov, podpořit využití stávajícího bytového fondu a zvýšit dostupnost kvalitního a úsporného bydlení pro širokou veřejnost. Klienti si je mohou sjednat jak na pobočkách stavebních spořitelen, tak i v široké síti finančně poradenských společností.

A jaké jsou úrokové sazby dalších úvěrových produktů, které jsou taktéž zaměřené na udržitelné stavby a renovace? „Některé banky již dnes nabízejí úvěry na udržitelné bydlení s garantovanou výší úroku po celou dobu jeho splácení, ostatní se postupně přidávají, nebo to mají v plánu,“ dodává Motáček.

Příklady financování udržitelných staveb či renovací (zdroj: FinGO):

ČSOB nabízí speciální produkt až na 12 let k financování úsporných technologií, včetně fotovoltaiky, s garantovaným úrokem 6,8 % p. a., takže například za milionový úvěr s 10letou splatností zaplatí klient 11 508 Kč měsíčně. Jeho maximální výše je 1,5 milionu korun a až pětinu z této částky můžete použít na cokoliv, maximálně však 60 000 korun.

Komerční banka ve spolupráci s Modrou pyramidou má ve své nabídce půjčku na udržitelné technologie s garantovaným úrokem 5,99 % bez zajištění nemovitostí. Splátky lze rozložit až do 25 let a půjčit si stavebník může až do 2,5 milionu Kč.

Moneta Money Bank připravila speciální Solární Expres půjčku také ke snížení ekonomické náročnosti objektu, jejíž garantovaný úrok je 6,49 %. Splatnost je desetiletá a maximálně je možné půjčit si 1,5 milionu korun.

UniCredit Bank se také specializuje na energetickou úsporu. V rámci projektů Green Energy k tomu vytvořila speciální půjčku se splatností až 180 měsíců. Maximálně je možné si půjčit 1 250 000 Kč a úrokovou sazbu lze získat od 6,29 %.

Předchozí

Mariánské Lázně nabízejí dvě lokality pro nové bydlení, město hledá partnera

Velké Meziříčí chystá urbanistickou soutěž na plochu u náměstí, kde byla továrna

Další