V moderní městské čtvrti plné zeleně s bydlením pro sedm tisíc obyvatel a občanskou vybaveností od školky, školy, bydlení pro seniory a sportovní halu se promění západní okraj Loun – Skalka a Mělecké předměstí. Vítězné architektonické návrhy, které daly rozvojovým lokalitám vizi, se do října projednávají s dotčenými orgány. Výsledkem budou územní studie, které budou zapsány jako územně plánovací podklad.
Vítěznými návrhy, které budou dopracovány do územní studie, jsou pro lokalitu Skalka ateliér Unit architekti s.r.o. a pro Mělecké předměstí ateliér Gogolák+Grasse. „Odborná porota po doporučení městského architekta hodnotila pro každou lokalitu tři renomované ateliéry. Z nich vybrala vítězné návrhy,“ řekl mluvčí radnice Marcel Mihalik. Vítězné ateliéry podle něj zpracovávají aktualizaci územních studií v procesu, který bude probíhat do října. „Součástí bude zapracování připomínek odborné poroty, správců sítí a dotčených orgánů, také návrh majetkoprávního vypořádání a jednání s vlastníky pozemků,“ dodal.
Téměř 100 hektarů pole na západě Loun se podle vize vedení Loun promění do několika let ve dvě městské čtvrti s příležitostí pro růst nových obyvatel. „Skalka a Mělecké předměstí jsou klíčové rozvojové lokality. Plánujeme v nich městské bytové domy. Aby se Louny rozvíjely a vyrovnaly se s úbytkem obyvatel, podpoříme bytovou výstavbu. Město byty nestaví dlouhých třicet let. V lokalitách počítáme s bydlením pro rodiny s dětmi, pro seniory, s mateřskou i základní školou, i se sportovní halou,“ vylíčil starosta Milan Rychtařík (ANO).
Město tak podle něj i díky dostavbě dálnice D7 očekává příliv nových občanů, pro které se zkrátí dojezdová vzdálenost do metropole. „Louny jim nabídnout únosné životní náklady, hlavně bohaté kulturní, sportovní a volnočasové vyžití,“ řekl starosta.
Zatímco v 90. letech bydlelo v Lounech 20 tisíc lidí, teď to je 17 380 obyvatel.