Novou atrakcí pro turisty a zejména pro milovníky architektury, je Arnoldova vila, která se nachází téměř vedle slavné „kolegyně“, vily Tugendhat. Trojpodlažní Arnoldova vila prošla náročnou rekonstrukcí, na kterou bylo vynaloženo 130 milionů korun. Nyní je možné ji navštívit a prohlédnout si ji.
Součástí náročné rekonstrukce, která si vyžádala 130 milionů korun, bylo také obnovení rozsáhlé zahrady vily, která dříve sloužila jako mateřská škola. Poté, co se v průběhu dvou let téměř zcela zřítila, začaly práce na její obnově v prosinci roku 2021.
Samotný dům má tři zděná patra, k nimž přistupuje ještě dvoupodlažní věž. Zajímavostí bude pro návštěvníky zejména výstup do věže, která nejen nabízí neobvyklé výhledy na Brno, ale také obsahuje promítací místnost v podkroví, hernu pro děti, studovnu a další místnosti.
Expozice ukáže urbanistický vývoj
Z celého vnitřního prostoru vily poskytují vyhlídkové prostory nejspíše nejúchvatnější atmosféru s dochovaným charakterem místa. Je zde expozice zaměřená na urbanistický vývoj jižní části brněnských Černých Polí, která obklopuje Arnoldovu vilu, a zahrnuje například model původní vilové kolonie z 60. let 19. století.
V horním patře se návštěvníci seznámí s historií stavby a architektem Josefem Arnoldem, zjistí o stavebních úpravách provedených poslední soukromou majitelkou Cecilii Hožovou a prohlédnou si expozice, které dokumentují období, kdy vila sloužila jako mateřská škola.
Na této úrovni jsou také k vidění autentické artefakty získané během poslední rekonstrukce, film dokumentující tento proces a prezentace původního povrchu fasády věže nazývaná „archeologické okénko“.
Ve druhém patře se návštěvníkům odkryje příběh času. S interaktivním videomappingem na „Židovské bráně“ vstoupí divák do historie židovské komunity v Brně od středověku až po současnost. Tato brána, která odděluje výstavní prostory před a za hradbami, symbolizuje uzavřené středověké město.
Expozice také představuje vzácné exempláře synagogálního stříbra a textilu, reflektující náboženské tradice židovského lidu, které byly zapůjčeny od Židovské náboženské obce Brno. Zvláštní pozornost výstava věnuje Cecilii a Corneliovi Hožovým, kteří byli posledními soukromými majiteli vily.